Verslo skaidrumas
Pranešimai spaudai

Lietuva turėtų geriau įgyvendinti EBPO Kovos su kyšininkavimu konvenciją

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta spalio 13, 2020


 

Lietuva priskirta prie ribotai savo tarptautinius įsipareigojimus vykdančių šalių ir už teisėsaugos darbą buvo įvertinta prasčiau nei kaimyninės Estija bei Latvija, – rodo „Transparency International“ tyrimas.

Už pradėtus tyrimus Lietuvai skirti 3 balai ir ji priskirta prie šalių, kurios ribotai vykdo EBPO Kovos su kyšininkavimo konvenciją. 2018 m. Lietuva buvo įvertinta 2 balais.

2016 – 2019 m. buvo pradėti trys ikiteisminiai tyrimai dėl galimo Lietuvos įmonių kyšininkavimo užsienyje: dėl orlaivių ir inžinerijos kompanijos kyšininkavimo JAV, dėl galimų šaldytos produkcijos įmonės nusikaltimų Rusijoje bei dėl farmacijos priemonių įmonės kyšininkavimo Latvijoje. Pastarasis tyrimas – vienintelis vykdomas šiuo metu. Ikiteisminis tyrimas dėl JAV pareigūno papirkimo buvo nutrauktas dėl įrodymų trūkumo, o tyrimas dėl Rusijos pareigūnų papirkinėjimo sustabdytas, Seimui nepanaikinus įtariamojo neliečiamybės.

Geriausiai už teisėsaugos tyrimus ir jų baigtis įvertintos JAV (1236), Jungtinė Karalystė (147), Šveicarija (125), ir Izraelis (38). Kartu šių šalių prekyba sudaro 16,5 proc. pasaulio eksporto. Valstybių, aktyviai įgyvendinančių konvenciją sumažėjo trečdaliu – tokių 2018 m. buvo septynios, jos tuo metu sudarė 27 proc. eksporto.

Kaimyninės Estija (7) ir Latvija (6) surinko daugiau balų nei Lietuva, tačiau patenka į tą pačią, ribotai įsipareigojimus vykdančių valstybių, grupę. 19 valstybių, tarp kurių yra Rusija (1), Lenkija (3), Čekija (3) ir Vengrija (0) mažai arba visai nevykdo savo tarptautinių įsipareigojimų tirti verslo korupciją užsienyje.

„Norėčiau, kad mūsų verslo ir teisėsaugos atstovai dar geriau laikytųsi tarptautinių įsipareigojimų ir skirtų daugiau dėmesio verslo skaidrumui skatinti. Kaimynų latvių ir estų pavyzdžiai rodo, kad tai yra tikrai įmanoma,“ – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, TILS rekomenduoja:

  • užtikrinti geresnį tarptautinį bendradarbiavimą tiriant tokio tipo bylas;
  • skelbti apie tokio tipo ikiteisminius tyrimus ir bylas;
  • atverti galutinių naudos gavėjų registrą atviru formatu;
  • geriau įgyvendinti pranešėjų apsaugos įstatymą;
  • stiprinti pinigų plovimo prevenciją;
  • dar geriau informuoti viešojo bei privataus sektoriaus atstovus apie galimas rizikas.

Tirti verslo kyšininkavimą tarptautinėje prekyboje Lietuva įsipareigojo 2017 m., kai pasirašė EBPO Kovos su užsienio pareigūnų papirkimu sudarant tarptautinius verslo sandorius konvenciją. Iš viso šią konvenciją yra pasirašiusios visos 37 prie EBPO prisijungusios šalys ir 7, nepriklausančios EBPO.

Tyrimą įgyvendino „Transparency International“ (TI) Sekretoriatas kartu su nacionaliniais TI skyriais ir ekspertais visose EBPO valstybėse narėse, išskyrus Islandiją, taip pat ne EBPO narėse Kinijoje, Indijoje, Honkonge ir Singapūre. Tyrimo metu vertinta, kiek ikiteisminių tyrimų bei bylų pradėta ir užbaigta kiekvienoje valstybėje 2016-2019 m. Šie rezultatai buvo analizuojami atsižvelgiant ir į šalių eksporto apimtis. Atlikus analizę šalys suskirstytos į 4 grupes: (1) aktyviai, (2) vidutiniškai, (3) ribotai vykdančias konvencijos įsipareigojimus bei (4) mažai arba visai jų nevykdančias.

Trumpą rezultatų apžvalgą galite rasti čia.

Visą „Transparency International” tyrimą galite rasti čia (anglų kalba).

Daugiau informacijos:

Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +370 5 212 69 51

 



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School