Anot TILS kvietimu Vilniuje viešėjusio vieno žinomiausių sporto korupcijos specialistų pasaulyje Declano Hillo, dėl neteisėtų susitarimų sporte kasmet prarandama nuo 90 milijardų iki trilijono eurų. D.Hill teigia, kad sutartų varžybų mastai tokie dideli, kad jau yra lažybų bendrovių, kurios siūlo lažintis, ar konkrečios varžybos yra nupirktos, ar ne.
Po „Žurnalisų Pusryčių“ seminaro sporto korupcijos ekspertą kalbino žinių portalas 15min.lt bei radijo stotis FM99:
Nešvarūs susitarimai sporte atstumų nejaučia
Nuo 90 milijardų iki trilijono JAV dolerių. Tokios sumos minimos kalbant apie sukčiavimą sporte bei iš to uždirbančią lažybų rinką. Azijos lažybų rojuje statoma ir už Vilniuje, Alytuje ar Pakruojyje, vykstančias futbolo varžybas.
Europos Parlamentas dar pavasarį priėmė rezoliuciją dėl sutartų varžybų ir korupcijos sporte. Joje pažymima, kad „Europol“ atskleidė paplitusius futbolo rungtynių susitarimus, pastaraisiais metais 380 varžybų laikomos įtartinomis.
Europos Parlamentas ragina Europos Komisiją kovoti su sutartomis varžybomis bei koordinuoti šalių veiksmus. Taip pat raginama labiau bendradarbiauti su trečiosiomis šalimis ir išsiaiškinti valstybes, kurios patenka į Azijos lažybų rojaus sąrašą. Tuo tarpu valstybių narių prašoma įtraukti susitarimus dėl varžybų baigties į baudžiamąją teisę. Taip pat sukurti teisėsaugos padalinius, kurie užsiimtų šia sritimi. O sporto organizacijoms – parengti darbo etikos kodeksą.
Lietuvoje parengta atitinkama įstatymo pataisa. Lietuvos futbolas taip pat neatsikrato sutartų rungtynių šešėlio. Kaip sakė Seimo Sporto ir jaunimo reikalų komisijos vadovas Juras Požėla, siūloma įteisinti bausmes už sukčiavimą sporte. „Europos klubui“ jis teigė, kad mūsų šalies teisėsaugos veiksmai yra apriboti užkardant tokius veiksmus kaip susitarimai sporte. „Turi atsirasti konkretus straipsnis, kuris apibrėžtų atsakomybę už sukčiavimą sporte. Tai dabar esame pateikę Seimui“, – sakė parlamentaras. Būta pasiūlymų ir dėl sportininkų pokalbių telefonu pasiklausymo, tačiau čia, kaip ir įprasta, reikia prokuroro sprendimo.
Kokie galėtų būti susitarimai Lietuvos sporte? „Visi apie tai šneka, bet niekas konkrečiai nežino duomenų“, – pastebėjo J.Požėla. Tačiau įtarimų kyla matant kaip Azijos lažybų kontorose statoma, pavyzdžiui, už konkrečią minutę būsimus veiksmus, tarkim nuošalę, Pakruojo rajone vykstančiose varžybose. Arba teniso varžybose – kas pralaimės pirmą setą.
Rengdami įstatymų pasiūlymus Seimo nariai jau konsultavosi su Lietuvos futbolo federacija. Pasak J.Požėlos, Europos Parlamento rezoliucija parodo, kad siūlymai Lietuvoje griežtinti bausmes už sukčiavimą sporte yra savalaikiai.
Labiausiai korumpuotas – tenisas
Apie susitarimus sporte Lietuvoje kalbama vis plačiau. Neseniai Vilniuje vykusiame organizacijos „Transparency International“ seminare apie susitarimus sporte viešėjo ir šios srities ekspertas, žurnalistas iš Kanados Declanas Hillas. Jis pirmasis pasaulyje išanalizavo sporto susitarimų metodus ir motyvus. Jo tyrimai atskleidė sporto ryšius su nusikalstamu pasauliu ir padėjo pagrindą teisėsaugos tyrimams.
D. Hillas „Europos klubui“ sakė, kad sportas visada susidurdavo su korupcija. Tačiau per pastaruosius 5-10 metų atsirado sporto korupcijos globalizacija. „Žmonės, gyvenantys kitame Žemės pusrutulyje, yra suinteresuoti dėl susitarimų Lietuvos futbolo varžybose. Tai ypatingas fenomenas“, – teigė jis. Svečias neabejoja, kad yra daug sąžiningų sportininkų, tačiau su krize sporte, anot jo, bando kovoti vos keletas. Labiausiai korumpuota sporto šaka D. Hillas vadina tenisą, kuris turi daug problemų dėl susitarimų. Nors su tuo kovojama teniso pasaulyje, tačiau pati sporto šaka yra labai palanki korupcijai – susitarti tereikia su vienu žmogumi ir labai sunku įrodyti, kad pralaimėta tyčia. Futbolas taip pat ta šaka, į kurią krypsta nesąžiningų lažybų rengėjų akys. Ir pinigai futbole yra milžiniški, jau nieko nestebina Čempionų lygos finalo lažybose suma, siekianti milijardą eurų. Žurnalistą neramina, kad neskaidrios lažybos apėmė ir paauglių sportą.
Apskritai, visų sutartų rungtynių pasaulyje lažybų vertė gali būti nuo 90 milijardų iki trilijono eurų. Pasak svečio, Lietuvoje taip pat puiki terpė sutartoms rungtynėms. Pavyzdžiui ir dėl, kad futbolo čempionatas mūsų šalyje vyksta kiek kitu metu nei kitose Europos šalyse. Azijos sporto varžybos jau praradę pasitikėjimą dėl ten išplitusios korupcijos, sakė svečias.
Reikia konkrečių pavyzdžių? Geriausia Turkijos futbolo komanda „Fenerbache“, kuri buvo išmesta iš Čempionų lygos, o šeši vadovaujantys asmenys pasodinti į kalėjimą už susitarimus. Daugelis šios šalies futbolo komandų jau laikomos nepatikimomis dėl susitarimų.
Tačiau ne visur tiriami susitarimai, nors gandai ir sklando, bet nubaustų nėra, kaip Lietuvoje. „Kai kurios šalys tokios korumpuotos, kad net netiria korupcijos. Pavyzdžiui, Afrikoje sporto pasaulis yra košmaras šia prasme. Tai masinė problema“, – sakė jis. Turkijoje tuštėja stadionai.
Žurnalistas iš Kanados skeptiškas, kalbėdamas apie ateitį. Jei nebus specialių padalinių, kovojančių globaliai su šia problema, sutartos rungtynės dar labiau išplis. Sporto valdininkai kol kas irgi daugiau kalba nei imasi konkrečių veiksmų.
Visą radijo stories FM99 interviu galite skaityti čia: Nešvarūs susitarimai sporte atstumų nejaučia
Skirmanto Malinausko straipsnį 15min.lt galite skaityti čia: Žurnalistas Declanas Hillas: „Azijos sportą sugraužęs vėžys pasiekė Europą“