Dalyvaujamasis biudžetas
Šioje skiltyje rasite mūsų tyrimus, apžvalgas ir iniciatyvas šia tema.

Kas naujo?
Mūsų iniciatyvos
Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei, mokyklai ar organizacijai ir balsuodami renka labiausiai patikusias.
Pirmoji dalyvaujamąjį biudžetą išbandžiusi savivaldybė Lietuvoje – Alytaus miestas, kuriame gyventojai jau tris kartus turėjo galimybę pasiūlyti savo idėją miestui.
Dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvos skatina bendruomenę aktyviau dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose, didina pasitikėjimą. 2022 m. apžvalgos duomenimis, du trečdaliai savivaldybių 2019-2023 m. kadencijos metu bent kartą įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą, dešimtadalis jų tai daro kasmet. Iš viso nuo kadencijos pradžios savivaldybių gyventojai jau nusprendė dėl 4,4 mln. eurų panaudojimo. Įprastai dalyvaujamajam biudžetui savivaldybės skiria nuo 8 iki 350 tūkst. eurų. Iš viso 2021 m. liepą – 2022 m. rugpjūtį beveik 70 tūkst. gyventojų sprendė, kaip panaudoti dalį savo savivaldybės biudžeto lėšų.
Taip pat, 10 savivaldybių dalyvaujamuosius biudžetus rengia arba šiais mokslo metais planuoja rengti ir mokyklose (Druskininkų, Kauno, Klaipėdos, Lazdijų, Molėtų, Pakruojo, Tauragės, Vilkaviškio rajonų, Klaipėdos ir Vilniaus miestų).
Nuo 2019 metų jau 62 mokykloms padėjome įgyvendinti dalyvaujamuosius biudžetus. Mokyklų žemėlapį galite rasti čia.
Tokių gerųjų gyventojų įtraukimo į sprendimų priėmimą pavyzdžių įgyvendinimas itin svarbus, kadangi vos 3 proc. gyventojų teigia, jog yra dalyvavę sprendimų priėmime (pvz. viešosiose konsultacijoje, darbo grupėje). Taip pat, 4 iš 10 gyventojų mano, kad sprendimų priėmimas šalyje yra uždaras. 2022 m. taip pat sumenko bendras Pilietinės galios indeksas – ypač gyventojų tikėjimas visuomenės galia paveikti svarbius viešojo gyvenimo sprendimus.
- Dalyvaujamieji biudžetai savivaldybėse:
- „Trys ketvirtadaliai savivaldybių Lietuvoje bent kartą įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą“, 2023.
- „Du trečdaliai savivaldybių bent kartą įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą“, 2022.
- „Kas trečia savivaldybė Lietuvoje įgyvendina dalyvaujamąjį biudžetą“, 2021.
- „Kas ketvirta savivaldybė Lietuvoje kviečia gyventojus spręsti dėl dalies savivaldybės biudžeto“, 2020.
- Dalyvaujamieji biudžetai mokyklose:
- Įžvalgos trumpai
- „EDU Vilnius“ kuruojama dalyvaujamųjų biudžetų iniciatyva Vilniaus miesto mokyklose.
- Organizacija, dirbanti su dalyvaujamosios demokratijos iniciatyvomis pasaulyje: www.peoplepowered.org/
- Daugiau informacijos ir rekomendacijų apie dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimą galite rasti kitų organizacijų pateiktose gairėse:
Otas
Mūsų interaktyvi skaidrumo paieška. Ieškokite informacijos apie dominančius asmenis, įstaigas, teisės aktus ir pan.
