Naujienų archyvas

Anot partijų atstovų, labiausiai korumpuotos - žemėtvarka, politinės partijos ir savivaldybės

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta rugsėjo 28, 2016


Dauguma partijų atstovų labiausiai korumpuotomis laiko žemėtvarkos institucijas, politines partijas ir savivaldybes, o korupciją laiko viena iš opiausių problemų šalyje, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atliktos politinių partijų apklausos rezultatai. Aštuonios partijos, jei patektų į Seimą, įsipareigojo viešinti susitikimus su įvairių interesų grupių atstovais bei visus bet kokia forma gautus teisėkūros pasiūlymus.

Į TILS pateiktą klausimyną rugsėjo 20 – 27 dienomis atsakė 11 iš 14 Seimo rinkimuose dalyvaujančių partijų: „Drąsos kelias“ politinė partija, S. Buškevičiaus ir Tautininkų koalicija „Prieš korupciją ir skurdą“, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), Antikorupcinė N. Puteikio ir K. Krivicko koalicija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga, Tėvynės sajunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos žaliųjų partija, politinė partija „Lietuvos sąrašas“, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Darbo partija.

Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos liaudies partija bei partija Tvarka ir teisingumas atsakymų nepateikė*.

10 iš 11 apklausoje dalyvavusių partijų korupciją laiko viena iš penkių svarbiausių problemų šalyje. Žemėtvarkos institucijas itin pažeistomis korupcijos laiko 6 partijos, politines partijas bei savivaldybes itin korumpuotomis laiko 5 iš 11 partijų.

7 iš 11 tyrime dalyvavusių partijų (Lietuvos laisvės sąjunga, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija, Lietuvos sąrašas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis bei Darbo partija) mano, kad korupcija Lietuvoje yra paplitusi,  o dar 5 partijų (Antikorupcinės N. Puteikio ir K. Krivicko koalicijos, S. Buškevičiaus ir Tautininkų koalicijos „Prieš korupciją ir skurdą“, „Drąsos kelias“ politinės partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų)  nuomone, šalyje korupcija – itin paplitusi problema.

Dažniausiai partijos naujos Seimo kadencijos metu įsipareigoja didinti viešojo sektoriaus ir viešųjų pirkimų skaidrumą, siekti griežtesnių bausmių bei didesnės atsakomybės už korupcinius nusikaltimus, didinti tokius nusikaltimus tiriančių įstaigų pajėgumus, kompetenciją bei atsakomybę. Kelios partijos žada skirti daugiau dėmesio antikorupciniam švietimui ir korupcijos prevencijai, taip pat – atverti kuo daugiau duomenų viešajam naudojimui, užtikrinti pranešėjų apsaugą, įtraukti piliečius į antikorupcinį veikimą, didinti žiniasklaidos, partijų bei sveikatos apsaugos sektoriaus skaidrumą, įvesti visuotines turto deklaracijas.

Paklaustos, kaip matuos savo antikorupcinių veiksmų sėkmę, vos kelios partijos pateikia apčiuopiamus matavimo kriterijus.

8 partijos iš 11, nepriklausomai nuo to, ar bus Seimo daugumoje, ar opozicijoje, įsipareigoja viešinti susitikimus su įvairių interesų grupių atstovais bei visus bet kokia forma gautus teisėkūros pasiūlymus.

Partijoms skirtą klausimyną galite pamatyti čia.

Partijų pateiktus atsakymus galite rasti čia, o kiekvienos partijos rezultatų suvestines – čia (kalba netaisyta).

Daugiau informacijos:
Sergejus Muravjovas
sergejus@transparency.lt
tel. +37068997579

* Lietuvos socialdemokratų partija atsakymus į klausimyną pateikė pasibaigus terminui (rugsėjo 29 d.). Jų duomenis galite matyti pateiktose suvestinėse.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School