Naujienų archyvas

"Atgimimas" straipsnyje apie STT veiklą "Sąjungininkas - rinkimai" skelbia Indrės Makaraitytės interviu su TILS valdybos pirmininku Algimantu Čepu ir su valdybos nariu Virgiu Valentinavičiumi.

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta rugsėjo 13, 2004


http://www.atgimimas.lt/articles.php?id=1094800633

Indrė Makaraitytė

Sąjungininkas – rinkimai

Politikai iki šiol apsiriboja tik grasinimais, kad už nuolatinius nesklandumus V.Junokui gresia netekti STT vadovo posto. STT vadovas Valentinas Junokas per šiek tiek daugiau nei metus išgirdo net keletą pasiūlymų atsistatydinti. Atstatydinimu jam grūmojo aukščiausi šalies pareigūnai, Seimo nariai. Itin daug priekaištų V.Junokas ir jo vadovaujama tarnyba sulaukė tada, kai atliko poėmius iš partijų skyrių prieš Prezidento rinkimų antrąjį turą. Kiek vėliau, pateikus visuomenei Seimo korupcijos skandalo medžiagą ir išaiškėjus, kokią medžiagą rinko STT, tartis dėl V.Junoko ateities rinkosi A.Paulauskas, A.Brazauskas ir V.Adamkus. Tiesa, susirinkę politikai nurimo ir daugiau apie V.Junoko atstatydinimą kalba iš aukščiausių postų mūsų nepasiekia.

Pats STT vadovas grasinimus atstatydinti vertina kaip politikų ir kriminalinių grupuočių norą su juo susidoroti.

Kita vertus, ne tik politikų, bet ir teisės ekspertų nuomone, STT kaip institucija dirba neveiksmingai, daro nemažai klaidų, kurios kenkia valstybės prestižui ir stabilumui. Teisininkai atkreipia dėmesį, jog STT šiuo metu visais leistinais ir neleistinais būdais stengiasi visuomenei įrodyti daug dirbanti.

Politikams trūksta valios
ELTOS vyriausiasis redaktorius Virgis
Valentina
vičius mano, kad V.Junoką, kaip netinkamai vadovaujantį tarnybai vadovą, reikėjo iš pareigų pašalinti dar šią vasarą, kai vienas po kito viešumon iškilo STT darbo metodai.

„V.Junokas išlieka poste būtent dėl to, kad nutekina informaciją. Tyčia ar ne, bet per šitą skandalą jis susikūrė kovotojo su korupcija reputaciją. Publikai informacijos nutekinimas ir žmogaus teisės nerūpi, o korupcija rūpi”, – teigia politikos apžvalgininkas.

Jo manymu, Seimo nariai, Prezidentas ir premjeras baiminasi atstatydinti V.Junoką, bijodami pakelti ranką prieš kovotoją su korupcija.

Teisės instituto ekspertas Aurelijus Gutauskas svarsto, kad STT savo veiklos rezultatus pradeda naudoti abejotino turinio „viešiesiems interesams” tenkinti. „Jei ne, tai STT demonstruoja pernelyg kuklią kvalifikaciją, kaip dirbti su įslaptinta informacija”.

„Tarkime, kad tai sutapimas. Kai prasidėjo rimtos kalbos apie V.Junoko atstatydinimą, nelauktai ir, atrodo, kad be niekieno kaltės žiniasklaidą pasiekė STT turėta slapta informacija”, – samprotauja teisininkas.

Trukdo rinkimai
Kad artėjantys rinkimai trukdo spręsti STT problemą, mano Seimo narys, socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

„Rinkimai neleidžia politikams atstatydinti STT vadovo. Žmonės sakys, kad korumpuoti politikai atstatydino pareigūną, kuris kovojo su korupcija. Bet padėtis yra labai bloga. Kiekvieną antradienį nuteka informacija, o mes paliekame V.Junoką ramybėje”, – teigia politikas.

Jis kartu su socialliberalu Alvydu Sadecku siūlė savo kolegoms atstatydinti V.Junoką iš posto dar tada, kai kilo žemės sklypų skandalas ir kai po pakartotinio tyrimo STT turėjo pripažinti, jog Seimo nariai žemę susigrąžino teisėtai.

„Manau, kad Prezidentas V.Adamkus galėtų daug griežčiau įvertinti V.Junoko veiklą. Jis jau antrą kadenciją, jam rinkimuose nebereikės dalyvauti, nors susidaro įspūdis, kad jo patarėjai dirba V.Adamkaus trečiajai kadencijai – kad tik šis išliktų be jokios dėmelės”, – teigia A.Salamakinas.

STT įtarimų šešėlyje atsidūręs liberalcentristas Eligijus Masiulis teigia, kad daugiausiai neryžtingumo parodė valdančioji dauguma. „Premjeras Algirdas Brazauskas per atostogas pareiškė, kad tokie dalykai valstybėje dėtis negali, bet tas jo pasipiktinimas buvo panašesnis į pensininko padūsavimus. Politikai bijo visuomenės opinijos, galbūt bijo, ar nėra jų bylelės STT stalčiuose”, – svarsto Seimo narys.

Į klausimą, kodėl tokios iniciatyvos nesiima rinkimuose nedalyvaujantis V.Adamkus, E.Masiulis teigia, kad be Seimo daugumos valios jis nieko negalėtų padaryti. “Prezidentas stebi, žiūri, kokia reakcija. Net jei jis teiktų nepasitikėjimą V.Junoku, Seimas turėtų jį patvirtinti. Ir, matyt, nemato galimybės, kad valdančioji dauguma tokį sprendimą priimtų”, – teigia E.Masiulis.

Informacija tekėtų toliau
„Politikai vis dėlto ne visi abejingai stebi, kas vyksta. Žurnalistės R.Grinevičiūtės įpykintas premjeras A.Brazauskas parodė, kad klausimą galima išspręsti paprasčiau, negu daugelis galvoja. Prieš mėnesį V.Junokas atrodė nepajudinamas, dabar taip neatrodo”, – teigia ELTOS vyriausiasis redaktorius V.
Valentina
vičius.

„Transparency International” valdybos pirmininkas Algimantas Čepas teigia, kad STT tiesiog sprogsta nuo turimos informacijos ir nori, kad visuomenė matytų, jog ji kažką dirba. „Tuo tarpu patys teismo procesai yra daug sudėtingesni, jiems reikia daug labiau pasirengti, nei tokią informaciją paleisti į spaudą”, – teigia teisininkas.

„Bet aš abejoju, ar informacijos nutekėjimas baigtųsi, jei politikai atstatydintų V.Junoką iš pareigų. Tai ne asmenybių, tai vertybių sistemos problema”, – teigia A.Čepas.

Seimo narys A.Salamakinas teigė, kad V.Junokas savo įstaigoje apskritai padėties nebekontroliuoja. Jo manymu, tai ir esanti didžiausia šios institucijos ir V.Junoko problema.

Siūlo tramdyti STT


Teisės instituto ekspertų teigimu, STT problemą reikia spręsti iš esmės. Jai, anot teisininkų, yra suteikta labai daug galių – operatyvinę veiklą vykdanti institucija yra praktiškai niekam nepavaldi, o tik atskaitinga. Tuo tarpu Europos valstybėse operatyvinę veiklą vykdančios institucijos yra labiau prižiūrimos, kad netaptų savarankiškais politikos veikėjais.

„Vienintelis veiksmingas būdas yra griežtinti STT atskaitomybę. Tai nereiškia, kad STT vėl reikėtų grąžinti Vidaus reikalų ministerijos ar Vyriausybės žinion. Užtektų, kad STT atsakomybė Seimui ir Prezidentui būtų daug aiškiau apibrėžta ir griežta. Neatvykęs į posėdį, į kurį yra kviečiamas, STT vadovas jau žinotų, kas jam gresia”, – teigia A.Gutauskas.

V.Junokas – kriminalistų akiratyje

2003 04 28
STT direktorius
Valentina
s Junokas teigia turįs žinių apie kai kurių nusikalstamų grupuočių norą juo „atsikratyti”.

Duomenų apie asmenis rinkimas

2003 12 16
Paaiškėjo, kad buvę Prezidento patarėjai Remigijus Ačas ir Evaldas Vaitkus iš STT prašė informacijos ne tik apie asmenis, galinčius pretenduoti į valstybės tarnybą, bet ir apie pačios Prezidentūros darbuotojus bei diplomatą. STT direktorius V.Junokas tvirtai pareiškė, jog STT „neturėjo abejonių ir nemano, jog paklausimai buvo teikti pažeidžiant įstatymą”, tačiau vėliau pripažino, jog kilo abejonių, ar tokius paklausimus davę Prezidento patarėjai turėjo reikiamus įgaliojimus.

Sklypų skandalas
2004 01 19
STT vadovas teigia, kad 1996–2
000 ir 2000–2004 metų kadencijų parlamentarai bei 6–12-osios vyriausybių nariai ir jų artimieji susigrąžino nuosavybės teises į 1,928 tūkst. žemės sklypų, iš jų 473 sklypų įsigijimas STT kelia įtarimą.

Vėliau Seimo Pirmininkui yra pateikiamas įtariamųjų politikų sąrašas. Pavardės neatskleidžiamos.

2004 02 10
Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas pareiškė STT vadovui V.Junokui ultimatumą. Per suteiktą „protingą terminą” jo vadovaujama tarnyba turi atlikti patikrinimą ir pateikti išvadas, kurie Seimo nariai įsigijo sklypus, pažeisdami įstatymus.

2004 03 09
Atlikusi pakartotinį tyrimą Specialiųjų tyrimų tarnyba galiausiai nustatė, kad nė vienas buvusių kelių kadencijų parlamentaras ir nė vienas buvusių kelių vyriausybių narys nėra pažeidęs įstatymų, įsigydamas žemės sklypus arba atkurdamas nuosavybės teises.

Kitą dieną dalyvavęs Seimo posėdyje V.Junokas sulaukė nemažai pastabų dėl nekvalifikuotai parengtos STT pažymos, kurią, pasak Seimo vicepirmininko Vytenio Andriukaičio, „galima visiškai laisvai interpretuoti”.

V.Junokas ieško kito darbo
2004 03 18
Augant nepasitenkinimui jo darbu, STT vadovas V.Junokas patvirtino savo ketinimus dalyvauti artėjančiuose Seimo rinkimuose, jeigu netektų dabartinių savo pareigų. „Neatmetu, gal ir man galimybė balotiruotis ir patirtis galėtų praversti ir Seime”, – sakė V.Junokas.

2004 06 30
Paklaustas, ar jau yra gavęs advokato licenciją, V.Junokas sakė, kad kol kas dar jos neturįs, tačiau patvirtino siekiąs ją gauti. V.Junokas teigė: „Esant dabartinei situacijai, turėčiau galvoti apie duonos kąsnį ateityje”.

Poėmiai partijų skyriuose
2004 06 22–23
STT agentai surengė reidus į keturių pagrindinių parlamentinių partijų – Liberalų ir centro sąjungos, Naujosios sąjungos, Tėvynės sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų partijos – būstines ir paėmė jų finansinius dokumentus.

Reidai buvo atlikti likus kelioms dienoms iki sekmadienį numatyto balsavimo antrajame Prezidento rinkimų ture.
STT atliktais dokumentų poėmiais buvo siekiama patikrinti, ar pagrįsti įtarimai dėl penkių Seimo narių korupcinių ryšių su bendrovės „Rubikon” vadovu Andriumi Janukoniu.

2004 06 25
Po Valstybės gynimo tarybos posėdžio laikinai einantis Prezidento pareigas A.Paulauskas teigė, jog, VGT narių nuomone, STT atlikti dokumentų poėmiai partijų būstinėse liudija, kad šiuo atveju ne politikai daro įtaką teisėsaugai, o teisėsaugininkai – politikai.

Per spaudos konferenciją jis pridūrė, kad tokie STT veiksmai neatitinka demokratinėje ir teisinėje valstybėje galiojančių normų.

Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas
Valentinas Junokas teigia nematąs pagrindo atsistatydinti dėl Prezidento rinkimų išvakarėse šalį sukrėtusių STT veiksmų tiriant galimą Seimo narių papirkinėjimą.

Seimo narių korupcija
2004 06 28
STT atliekamas tyrimas dėl kai kurių parlamentarų bei kitų valstybės pareigūnų galimų korupcinių ryšių su verslo struktūromis yra ne visai sklandus. Tai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje pripažino generalinis prokuroras Antanas Klimavičius.

2004 07 29
Prezidentas Valdas Adamkus ragina STT profesionaliau tirti rezonansą visuomenėje sukeliančias bylas. Nors, Prezidentūros atstovų teigimu, V.Junokas nepateikė atsakymų į visus klausimus ir neišsklaidė abejonių, kad STT, kaip žinyba, pakankamai suvokia savo atsakomybę demokratinėje visuomenėje, tačiau susitikęs su STT vadovu Valentinu Junoku Prezidentas jam nepasiūlė atsistatydinti.

2004 08 18
STT vadovas V.Junokas kviestas neatvyko į Seimo Etikos ir procedūrų komisijos posėdį. Seimo Etikos ir procedūrų komisiją papiktino toks akibrokštas.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School