Politinės kosmetikos kaina
Indrė Makaraitytė, „Atgimimas“
2005 liepos mėn. 20 d. 12:07
Ar žinote, kiek mums kainuoja tai, kad visuomenė pasitiki socialinės apsaugos ir darbo, žemės ūkio ar švietimo ministrais?
Per šiuos metus tik ministerijų viešieji ryšiai mokesčių mokėtojams kainuos daugiau nei keturis milijonus litų, į šią sumą neskaičiuojant ministerijų viešųjų ryšių skyriuose dirbančių darbuotojų, kurių dažniausiai daugiau nei pora, atlyginimų.
„Atgimimas” antikorupcinės organizacijos „Transparency International” iniciatyva pabandė pasižvalgyti, kas slypi po tais milijonais. Ir išvados štai tokios.
Skirtingos ministerijos viešųjų ryšių skyriams skiria skirtingas pinigų sumas.
Kai kur netgi galima atkreipti dėmesį, kad, pasikeitus ministrui, pasikeitė ir požiūris į viešuosius ryšius. Štai, pavyzdžiui, Žemės ūkio ministerija vien šiais metais ryšiams su visuomene ketina išleisti 700 tūkst. Lt, o, pavyzdžiui, Finansų ministerija – tik 40 tūkst. Lt. Ūkio ministerijos išlaidos viešiesiems ryšiams šiais metais padvigubėjo – nuo 160 tūkst. praėjusiais metais iki 300 tūkst. 2005 m.
Nors vienos ministerijos skiria daugiau, kitos – mažiau, išlaidos viešiesiems ryšiams auga.
2005 m. išaugo visų ministerijų viešųjų ryšių skyrių biudžetai, išskyrus URM, kurie sumažino išlaidas nuo 700 tūkst. 2004 iki 600 tūkst. 2005 m. Susisiekimo ministerija skyrė tiek pat, kiek ir pernai, t. y. 190 tūkst., tačiau papildomai 200 tūkst. ketinama skirti iš ES fondų ES projektų vykdymo viešinimui. Panašią sumą, kaip ir pernai, t.y. apie 377 tūkst. litų, ketina šiais metais išleisti Krašto apsaugos ministerija.
Viešųjų ryšių skyriui skirta lėšų viešiesiems ryšams, tuo tarpu didelė dalis pinigų tenka “pagiriamosios” informacijos pateikimui per žiniasklaidą, užsakomiesiems straipsniams.
Štai, pavyzdžiui, Aplinkos ministerija šiais metais jau turi sudariusi sutarčių su žiniasklaidos įmonėmis už 182 879 Lt., iš kurių su nacionaline spauda – už 63 784 Lt. Pernai atitinkamai – 123 844 Lt ir 80 386 Lt. Švietimo ir mokslo ministerija teigia šiais metais padidinusi biudžetą beveik 200 tūkst. litų – t.y. iki 600 tūkst. Lt. Dalį šių lėšų ji teigia naudojanti straipsniams žiniasklaidoje.
Lygiai kaip ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viešųjų ryšių skyrius, disponuojantis beveik puse milijono. Ministerijos viešųjų ryšių skyriaus atstovų teigimu, 35 proc. šios tenka žiniasklaidai.
Skiriasi ne tik išleidžiama suma viešiesiems ryšiams, bet ir viešųjų ryšių strategijos.
Pavyzdžiai galėtų būti pora ministerijų: Kultūros ir Teisingumo. Štai Kultūros ministerija teigia, jog ir praėjusiais, ir šiais metais viešųjų ryšių programoms nėra skirta atskirai lėšų. Ir jei reikia ką nors apie ministeriją pranešti, naudojamos lėšos, skirtos nenumatytoms išlaidoms. Tuo tarpu Teisingumo ministerija apskritai teigia neturinti leidybinių sutarčių su žiniasklaidos priemonėmis ir nemoka už informacinius straipsnius.
Ir galiausiai viską apibendrinus peršasi vienintelė išvada.
Jei kai kurios ministerijos apsieina tik su 40 tūkst. ir be užsakomųjų straipsnių žiniasklaidoje, gal reikėtų imtis priemonių ir riboti politikų galimybes politinę kosmetiką pirkti už mokesčių mokėtojų pinigus.