Naujienų archyvas

Dažniausiai baudžiama už kyšį kelių policininkui, už kyšį gydytojui – nė vieno nuteistojo

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta vasario 10, 2016


Dažniausiai už kyšio davimą Lietuvoje baudžiami gyventojai, siūlę kyšį kelių policininkui, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atlikta 2006-2013 m. kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu bylų analizė. Už bandymą papirkti paprastai baudžiama pinigine bauda.

Tyrime nagrinėtose bylose dažniausiai siekta papirkti policijos pareigūnus (98 proc.), itin retai – muitinės darbuotojus (1 proc.), kitus valstybės tarnautojus (0,6 proc.) ar savivaldybių administracijų darbuotojus (0,3 proc.). Tarp nagrinėtų bylų yra tik viena politiko papirkimo byla ir nė vienos – gydytojo.

Už kyšininkavimą, papirkimą ir prekybą poveikiu dažniausiai nuteisiami kyšių davėjai (95 proc.), tik retai – kyšių gavėjai (5 proc.).

Dažniausiai nuteisiami eiliniai gyventojai (94 proc. visų bylų), ženkliai rečiau – policijos pareigūnai (2 proc.), valstybės tarnautojams prilyginti asmenys (1 proc. bylų), muitinės pareigūnai (0,6 proc.) ar verslininkai (0,4 proc.).

„Palyginę šio tyrimo rezultatus su kyšininkavimo lygiu Lietuvoje, turime klausti, ar mūsų šalyje Baudžiamasis kodeksas galioja visiems vienodai, nes panašu, kad kai kurios asmenų grupės yra iš esmės neliečiamos. Siūlau galų gale pažvelgti tiesai į akis ir pradėti ieškoti kitų būdų kyšininkavimo problemai sveikatos apsaugoje ir savivaldoje spręsti. Žinoma, visų pirma tam būtinas šių sričių atstovų noras tai daryti“, –  sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Dažniausiai už kyšininkavimą ar papirkinėjimą baudžiama pinigine bauda. Ji skiriama 72 proc. nuteistų už papirkinėjimą ir 57 proc. – už kyšininkavimą.

Kas dešimtas nuteistasis (9 proc. atvejų) gauna laisvės apribojimo bausmę (pavyzdžiui, be teismo žinios nekeisti savo gyvenamosios vietos, naktimis ar savaitgaliais būti namie, užsiregistruoti darbo biržoje, kt.). Ji vidutiniškai trunka 6 mėnesius.

Laisvės atėmimo bausmę gauna 7 proc. nuteistųjų papirkinėjimo bylose ir 22 proc. – kyšininkavimo bylose. Tokia bausmė vidutiniškai trunka kiek daugiau nei pusantrų metų.

Tyrimo metu TILS išnagrinėjo 1427 baudžiamųjų bylų, kuriose kaltinamieji pripažinti kaltais, nuosprendžius iš 3141, atrinko paprastąja atsitiktine atranka. TILS išanalizavo bylas pagal LR Baudžiamojo kodekso straipsnius – 225 str. (kyšininkavimas), 226 str. (tarpininko kyšininkavimas/prekyba poveikiu) ir  227 str. (papirkimas).

Visą analizę parsisiųsti galima čia.

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, +37068997579.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School