Politikos skaidrumas
Pranešimai spaudai

Didėja parlamentarų susitikimų su interesų grupėmis skaičius

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta kovo 29, 2023


Praėjusi Seimo rudens sesija yra aktyviausia nuo kadencijos pradžios. Jos metu pusė (69) parlamentarų paskelbė 739 susitikimus su interesų grupėmis ir registruotais lobistais – pusantro karto daugiau susitikimų (525) negu prieš metus. Tai paaiškėjo po „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atliktos Seimo narių darbotvarkių apžvalgos, kurios duomenys pateikiami svetainėje www.manoseimas.lt.  

Iš viso nuo kadencijos pradžios parlamentarai paviešino daugiau nei 2,6 tūkst. susitikimų su interesų grupių atstovais ir registruotais lobistais.           

Daugiausiai susitikimų 2022 m. rudens sesijos metu deklaravo Laisvės frakcijos narė Aušrinė Armonaitė – 59 susitikimus, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Jurgita Šiugždinienė po 57 susitikimus. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen paskelbė 37 susitikimus, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Monika Navickienė – 36 susitikimus.

Aktyviausiai, kaip ir pavasarį, susitikimus skelbė Laisvės frakcija – 10 iš 11 frakcijos narių viešino, su kokiomis interesų grupėmis jie susitiko (iš viso 159 susitikimai). Liberalų sąjūdžio frakcijoje susitikimus skelbė 10 politikų iš 12 (iš viso 101 susitikimas).

Po bent vieną susitikimą taip pat deklaravo 10 iš 16 Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių – jie paviešino 66 susitikimus. 7 iš 12 Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narių paskelbė 38 susitikimus, 22 iš 51 Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių – 285 susitikimus, 8 iš 20 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narių – 51 susitikimą. 1 iš 10 Darbo partijos frakcijos narių paviešino 2 susitikimus su interesų grupių atstovais ir registruotais lobistais. Nė vienas iš Lietuvos regionų frakcijos ir Mišrios Seimo narių grupės narių nepaskelbė tokių susitikimų.

Valdančioji koalicija paskelbė pusketvirto karto daugiau susitikimų (545 susitikimus) negu Seimo opozicija (157).

„Džiaugiuosi, kad parlamentarai vis aktyviau viešina savo susitikimus ir taip leidžia geriau suprasti, su kokiais verslo, profsąjungų, pilietinių ir kitų organizacijų atstovais susitinka priimdami mums visiems svarbius sprendimus. Labai norėčiau, kad būtent šiems susitikimams darbotvarkėse būtų skiriama daugiau dėmesio, aiškiai nurodant jų temas bei tikslus. Tikiuosi, kad ir Seimo kanceliarija imsis veiksmų, siekiant palengvinti darbotvarkių pildymą iš techninės pusės“, – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus iniciatyvų vadovė Ieva Dunčikaitė.

Daugiausiai paskelbtų susitikimų vyko su verslininkais ir verslo asociacijomis (233). Iš jų, 48 susitikimai vyko su lobistų sąraše registruotomis verslo asociacijomis ir įmonėmis. Kas penktas susitikimas (162 iš 739) vyko su NVO ir kitomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis, taip pat su švietimo įstaigų ir mokslo atstovais (152 susitikimai).

Analizuojant Seimo narių darbotvarkes buvo skaičiuojami politikų 2022 m. rugsėjo 10 d. – 2023 m. vasario 16 d. oficialiuose darbo kalendoriuose paskelbti susitikimai.

Trumpą rezultatų apžvalgą galite rasti čia, daugiau informacijos apie atliktą studiją – čia, išsamesnius duomenis ir dešimties ankstesnių sesijų apžvalgas: www.manoseimas.lt.

Daugiau informacijos: Ingrida Kalinauskienė, ingrida@transparency.lt, +370 5 212 69 51.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School