Dažnai nepastebime korupcijos žalos, bet iš tikrųjų ji yra milžiniška, sako tarptautinės „Transparency International“ skaidrumo mokyklos savanoris Edgaras Katinas, kartu su bendraminčiais įkūręs tarptautinę organizaciją „Anti-corruption International“. Pasak jo, jaunimo balsas antikorupcinėje veikloje šiuo metu per mažai girdimas, todėl reikia burti jaunimą ir jį įgalinti veikti savo bendruomenėse ir valstybėse.
Turite didelį užmojį – siekiate sukurti tarptautinę organizaciją, kuri padėtų mažinti korupciją įvairiose pasaulio šalyse. Ar galite daugiau apie ją papasakoti? – paklausėme E.Katino mūsų laidoje „Skaidrumo linija“ per „Žinių radiją“.
,,Anti-corruption International“ yra jaunimo organizacija, kuri vienija pasaulio jaunimą kovoje su korupcija. Organizacija yra registruota Norvegijoje ir jau turi du nacionalinius skyrius – vieną Airijoje ir kitą Vokietijoje. Stiprios komandos buriasi Ugandoje, Zimbabvėje, Skandinavijoje, Indonezijoje.
Kodėl šią organizaciją registravote Norvegijoje?
Idėja įkurti organizaciją kilo po vieno renginio, vykusio Norvegijoje. Jame kaip tik diskutavome apie korupciją, antikorupciją, korupcijos žalą visuomenėje. Tad tai simbolinė vieta. Be to, organizaciją kūrėme su šio renginio dalyviais, nors daugelis dabartinių aktyvistų prisijungė išgirdę apie mus internete, žiniasklaidoje arba iš draugų.
Kiek žmonių esate subūrę?
Šiuo metu turime apie 400 aktyvistų iš daugiau nei 70 valstybių, iš 6 žemynų. Jų amžius – nuo 18 iki 35 metų.
Ko tikisi visi šie prie jūsų besijungiantys žmonės?
Jaunimas yra neįtrauktas į antikorupcinį judėjimą. Organizacijos daugiausiai dirba su politikais arba su verslininkais, policininkais, gydytojais, tačiau jaunimas dažnai pamirštamas. Mes dažnai pamirštame, deja, kad jaunimas ir yra būtent mūsų ateitis ir, kad šviesdami jį, mokydami, kaip kovoti su korupcija, pakeisime jaunimo mąstymą, parodysime, kad sukčiavimas, korupcija yra blogi dalykai. Ateityje tai turėtų turėti pozityvų pasikeitimą mūsų visuomenėse.
Ir kaip Jūs ketinate visai tai daryti?
Mūsų pagrindinis tikslas – įgalinti ir motyvuoti pasaulio jaunimą kovoje su korupcija. Mūsų organizacija suteikia jaunimui galimybę įgyvendinti įvairius projektus, kurie kyla iš idėjų dalijimosi, tarpusavio bendradarbiavimo, mokymosi iš gerųjų praktikų. Dėl to organizacijoje turime 14 tematinių komitetų, pavyzdžiui, valdžia, švietimas, sveikata ir pan. Juose jaunimas iš viso pasaulio susiburia ir ieško būdų kovoti su korupcija.
O ar ką nors konkretaus esate pradėję daryti?
Neseniai prasidėjo darbas tematiniuose komitetuose, kur žmonės mąsto, dalijasi idėjomis. Laukiame to dalijimosi rezultatų, vaisių, kad žmonės tarptautiniam organizacijos organui pateiktų kažkokius projektų pavyzdžius. Aš esu atsakingas už Šiaurės Amerikos ir Vakarų Europos regioną.
Šiuo metu dirbu su kitu projektu, kuris padės geriau suprasti, kaip jaunimas regione suvokia korupciją. Artimiausiomis savaitėmis prasidės apklausa, kurioje jaunimo prašysime įvertinti tam tikras kasdienes praktikas ligoninėje, mokymo įstaigoje, policijoje ir pan. Jaunimo bus klausiama, kokia tikimybė, kad jie bandytų duoti kyšį tam tikrose situacijose. Pilotinė apklausa prieš dvi savaites jau buvo pristatyta Vokietijos studentams ir atsakymai buvo labai intriguojantys.
Kokie apklausos Vokietijoje rezultatai?
Pavyzdžiui, buvo klausimas, ar žmogus, kuris viršijo greitį ir jį dėl to sustabdė policija, ketintų duoti kyšį siekdamas išvengti baudos ir teisių praradimo. Buvo galima pasirinkti atsakymą nuo 1 iki 10, kur 1 reiškia labai mažą tikimybę, o 10 – didelę. Studentų iš Vokietijos atsakymai varijavo nuo 1 iki 10, ko mes tikrai nesitikėjome, nes manėme, kad Vokietijoje, gan išsivysčiusiose ir sąžiningoje šalyje, žmonių atsakymai bus susitelkę ties 1. Taip pat klausėme, ar galėtume laikyti, kad gražus elgesys su policininku šioje situacijoje būtų kaip korupcija.
Ir kaip Jūs manote?
Malonus bendravimas, mano galva, turėtų būti bet kurioje situacijoje. Žmogus su žmogumi turėtų bendrauti maloniai. Tačiau tai priklausytų greičiausiai nuo aplinkybių, kur tas malonus bendravimas iš tikrųjų prasideda ir kur baigiasi. Galėtų būti, kad tai ir būtų korupcijos atvejis, priklausomai nuo aplinkybių.
Ką Jūs darysite su tais rezultatais?
Pagrindinė užduotis parodyti, kas iš tikrųjų korupcija, nes kai mes kalbame apie korupciją, žmonės iš tiesų supranta korupciją kaip kyšio davimą arba draugo įdarbinimą. Bet mes tiesiog norėtumėme parodyti, kad korupcija yra tiesiog labai labai plati sąvoka, ir kad jinai apima daug sričių, apie kurias žmonės galbūt tiesiog nesusimąsto. Bet pagrindinis tikslas yra tiesiog apsibrėžti sąvoką, kas yra korupcija būtent tam tikrose šalyse, nes mums tai padės sustiprinti organizacijos pamatus.
Sakėte, kad šiuo metu jau yra įkurti keli nacionaliniai skyriai, ketinate jų įsteigti daugiau. Kokia bus tų skyrių veikla?
Mes labai neribojame nacionalinių skyrių veiklos. Jie gali veikti kaip globalus aktorius arba veikti lokaliai. Dėl to mūsų organizacijos struktūra leidžia mūsų aktyvistams turėti dvigubą narystę. Tai viena būtų narystės forma, kai žmogus tiesiog priklauso savo nacionaliniam skyriui. Tačiau taip pat, jeigu jis nori, jis gali priklausyti ir tarptautiniam skyriui.
Ar turėsite skyrių Lietuvoje? Kokių planų turite čia?
Darbas Lietuvoje niekuo nesiskirs nuo darbo užsienyje. Šiuo metu buriame aktyvistų komandą nacionaliniam skyriui Lietuvoje. Įsivaizduoju, kad Lietuvos skyrius galėtų sėkmingai prisijungti prie užsienio projektų arba generuoti regioninius projektus, kad ir, pavyzdžiui, apimančius tris Baltijos šalis. Nors korupcijos žala Lietuvoje lyg ir mažėja, vis vien tikimės sulaukti didesnio jaunimo dėmesio, nes, deja, korupcija vis dar egzistuoja mūsų visuomenėje.
Lietuvos gyventojai iš tiesų mano, kad korupcija yra didžiulė problema Lietuvoje. Tačiau dar aktualesnės, jų manymu, yra kitos problemos, tokios kaip, pavyzdžiui, alkoholizmas arba emigracija, bedarbystė. Kodėl Jūs nusprendėte dirbti būtent su korupcija?
Apskritai visoje Europoje yra turbūt aktualesnių problemų. Tačiau verta susimąstyti, kad korupcija yra labai plati sąvoka, kuri išsišakoja į daug įvairių sferų. Ir nesvarbu, kad dėl gerėjančių gyvenimo sąlygų mes dažnai nepastebime tos korupcijos žalos. Tačiau žmonės retai susimąsto, kad būtent korupcija yra daugelio problemų pagrindas. Bet norėčiau atkreipti dėmesį, kad ,,Anti-corruption International“ yra tarptautinė organizaciją ir mes ją steigdami nemąstėme apie jokios konkrečios valstybės pavyzdį. Mes žiūrime į korupciją kaip į neigiamą fenomeną, kurio buvimas vienoje šalyje vienaip ar kitaip turi neigiamos reikšmės globaliu mastu.
Visos laidos kviečiame klausytis čia .