Naujienų archyvas

Gynybos sektoriaus skaidrumas

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta gruodžio 03, 2015


Nepakankamas vidinių procedūrų ir gynybos išlaidų skaidrumas yra esminiai antikorupciniai iššūkiai Lietuvos gynybos sektoriuje, rodo „Transparency International“ atliktas pasaulinis tyrimas, vertinęs 21 NATO šalies ir 12 NATO partnerių pasirengimą išvengti korupcijos gynyboje. Lietuva pateko į vidutinės korupcinės rizikos grupę ir pasirodė prasčiau nei Latvija ir Lenkija.

Vertinime pabrėžiama, kad trūksta viešai prieinamos informacijos apie Generalinės inspekcijos, kuri LR Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) atsakinga už vidinę korupcijos kontrolę, darbo kokybę ir rezultatus. Taip pat neaišku, kiek saugi yra karštoji linija, kuria galima pranešti apie galimus piktnaudžiavimus.

Korupcijos rizikos išlieka ir leidžiant gynybai skirtą biudžetą. Lietuvai siekiant didinti gynybai skiriamas lėšas iki 2 proc. BVP, rekomenduojama užtikrinti didesnį pirkimų skaidrumą ir stebėseną. Lietuvoje vis didesnė viešųjų pirkimų dalis sulaukia tik vieno tiekėjo pasiūlymo. Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2013 m. neįvyko nė vienas atviras konkursas, o 43 proc. visų pirkimų sulaukė tik 1 pasiūlymo. 2014 m. atvirų konkursų taip pat nebuvo, o 1 tiekėjo pasiūlymo sulaukė 57 proc. pirkimų.

Tuo metu daugumai vertintų NATO šalių trūksta parlamentinės kontrolės prekiaujant karine technika bei vertinant žvalgybos institucijų veiklą.

Tyrime vertinta, kaip šalys siekia išvengti korupcijos politiniame, finansų, personalo, karinių operacijų ir įsigijimų lygmenyse. Mažiausiai korupcijos rizikų turinčios šalys priskirtos grupei A, daugiausiai – grupei F. Lietuva pateko į grupę C, Latvija ir Lenkija – į grupę B. Jungtinė Karalystė yra vienintelė šalis, patekusi į A grupę.

2015 m. tyrime vertintos šios NATO šalys: Jungtinė Karalystė, Belgija, Kanada, Danija, Vokietija, Latvija, Nyderlandų Karalystė, Norvegija, Lenkija, JAV, Bulgarija, Kroatija, Čekija, Prancūzija, Graikija, Vengrija, Italija, Lietuva, Ispanija, Portugalija ir Turkija.

NATO partnerės: Suomija, Šveicarija, Austrija, Bosnija ir Hercogovina, Gruzija, Serbija, Švedija, Armėnija, Ukraina, Afganistanas, Azerbaidžianas, Uzbekistanas.

Gynybos sektoriaus skaidrumo tyrimą atliko „Transparency International“ tyrėjai Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje, rezultatai buvo siunčiami ir LR Krašto apsaugos ministerijai. KAM atstovai turėjo galimybę peržiūrėti ir tikslinti Lietuvos įvertinimus.

Daugiau informacijos:

Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +37068997579Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School