Naujienų archyvas

Įmonių atskaitingumas

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta rugpjūčio 03, 2015


Švediško kapitalo bankas „Swedbank“ (91 balas)  ir Lietuvos valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos energija“ (81 balas) yra geriausiai viešai atsiskaitančios didžiosios įmonės Lietuvoje, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas Lietuvoje veikiančių įmonių atskaitingumo tyrimas. Ketvirtadalis visų vertintų įmonių gavo 0 taškų.

Tyrime vertinta 41 didžiausia įmonė, Lietuvoje veikianti žemės ūkio, naftos ir chemijos pramonės, bankininkystės, prekybos ir kituose sektoriuose. Šių įmonių interneto svetainėse žiūrėta, kiek informacijos jos atskleidžia apie tai, kaip suvaldo korupcines rizikas, kiek informacijos atskleidžia apie savo organizacinę struktūrą ir finansus.

Vertinant informacijos viešumą geriausiai pasirodė maisto pramonėje (vidurkis – 15,75 balų iš 100 galimų) bei chemijos pramonėje (15,6 balų) veikiančios bendrovės.

Apie savo įmonėje taikomas antikorupcines priemones išsamiausiai informuoja AB „Swedbank“ (100 balų), apie organizacinę struktūrą – Lenkijos kapitalo bendrovė „Orlen Lietuva“ (90 balų), apie sumokamus mokesčius, investicijas ir kitus finansus – UAB „Lietuvos energija“ (100 balų).

Mažiausiai informacijos visos įmonės teikia apie tai, kokiomis priemonėmis siekia išvengti korupcijos. Pavyzdžiui, tik 7 įmonės iš 41 skelbia apie savo etikos kodeksus arba antikorupcines programas, tik 7 skelbia savo poziciją dovanų atžvilgiu, konfidencialius arba anonimiškus pranešimo kanalus. Tik AB įmonių grupė „TEO LT“, AB „SEB bankas“ ir AB grupė „Swedbank“ skelbia, kad pranešantys apie galimus korupcijos atvejus nesusilauks jokių neigiamų pasekmių.

„Visame pasaulyje pažangios bendrovės skiria vis daugiau dėmesio atskaitingumui ir korupcijos rizikų suvaldymui. Tai puikus būdas užmegzti glaudesnį santykį su bendruomenėmis, kuriose jos veikia, bei sumažinti korupcijos tikimybę. Jei visgi darbuotojai į ją įsiveltų, didesnis atskaitingumas gali padėti sumažinti teisines pasekmes bendrovei. Tikiuosi, jog mūsų tyrimas ir pasiūlytas standartas padės bendrovėms  priartėti prie pasaulinės gerosios praktikos“, – sakė „Transparency International“Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Bendras įmonių atskaitingumo rodiklis – 22,3 balų iš 100 galimų.

Tyrime vertintos tos įmonės, kurios pagal 2013 m. pardavimų pajamas pateko į kasmet “Verslo žinių” sudaromą didžiausių įmonių sąrašą. Atlikus interneto svetainių analizę rezultatai buvo siunčiami visoms įmonėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą.

Įmonių svetainės buvo pradėtos vertinti 2014 m. lapkričio mėnesį.

Vertinimo metodologija paremta “Transparency International” Sekretoriato (TI-S) atliekamu privataus sektoriaus skaidrumo tyrimu „Transparency in Corporate Reporting: Assessing the World’s Largest Companies“ bei parengta bendradarbiaujant su “Transparency International” Sekretoriato privataus sektoriaus grupe bei su tarptautine audito ir verslo konsultacijų bendrove „Deloitte“.

Daugiau informacijos rasite čia. bei „Verslo žinių“ portale .Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School