Naujienų archyvas

Interneto svetainės skelbia ELTA straipsnį apie konservatorių šventę, kuriame partijos renginio aplinkybes komentuoja TILS direktorius R. Juozapavičius.

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta kovo 04, 2005


Brangiai kainuosianti konservatorių šventė – smūgis partijų finansavimui iš biudžeto

Vilnius, kovo 4 d. (ELTA). Kovo 11-osios šventimui 70 tūkst. litų ketinanti išleisti Tėvynės sąjunga žengia žingsnį, kuris dar labiau nuteiks žmones prieš politinių partijų finansavimą iš valstybės biudžeto. Taip Eltai penktadienį tvirtino Lietuvos „Transparency International“ skyriaus vadovas Rytis Juozapavičius bei Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Alvidas Lukošaitis.

„Žinoma, partijų reikalas, kaip jos naudojasi gautais pinigais. Tačiau visuomenė, pamačiusi, kad pinigai švaistomi ne problemų sprendimo paieškoms, ne politinių idėjų sklaidai, bet vakarėliams ir šou, dar labiau nusivils partijomis, kuriomis ir taip menkai pasitiki“, – teigė R. Juozapavičius.

Pasak jo, ir PHARE, ir „Transparency International“ ekspertai pritaria partijų finansavimo iš valstybės biudžeto idėjai. Tačiau, jo žodžiais, visuomenė bus nuteikiama prieš šią idėją, jei partijos mokesčių mokėtojų pinigus „pravalgys ar prašaudys fejerverkais“.

„Finansinė parama politinėms partijoms reikalinga, kad jos didintų savo kompetenciją, samdytų analitikus, o ne rengtų vakarėlius, per kuriuos įsiteikinėtų svarbiems asmenims“, – pažymėjo R. Juozapavičius.

Už nemenkus pinigus švęsti Kovo 11-ąją ketinančios Tėvynės sąjungos vykdantysis sekretorius Arūnas Keserauskas penktadienį Eltai tvirtino: „Manau, kad į 70 tūkst. litų sutilpsime. Man labai gaila pinigų, bet ką padarysi, kad viskas tiek kainuoja“.

Pasak A. Keserausko, kovo 10-13 dienomis šventiniai renginiai konservatorių bus organizuojami įvairiuose Lietuvos miestuose. Jų metu, kaip skelbiama partijos tinklalapyje, vyks krepšinio turnyrai, poezijos skaitymai bei koncertai, kuriuose žada pasirodyti garsūs Lietuvos atlikėjai – Gintarė Karaliūnaitė, Rasa Čivilytė, Birutė ir Andželika Petrikytės, Asta Pilypaitė, Obuolys, Aistė Pilvelytė, Taja, „Laura and The Lovers“, „Next“, Samas ir kiti.

Tėvynės sąjungos vykdančiojo sekretoriaus teigimu, daugiausiai lėšų – apie 50 tūkst. litų – pareikalaus „Forum Palace“ vyksiantis renginys, kuriame tikimasi sulaukti apie 1000 žmonių.

Savo ruožtu „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas teigė nepritariąs ir menkesnio masto partijų išlaidavimui – pavyzdžiui, kai Socialdemokratų partija siuntinėja sveikinimus su šv. Velykomis. „Geriau tegul taupo pinigus. Kai atvirukus masiškai siuntinėja politinės partijos, tai – pinigų švaistymas. Kai taip elgiasi valstybės įstaigos, tai – profesinės etikos pažeidimas“, – sakė R. Juozapavičius.

Konservatorių rengiamos šventės kaina nustebino ir politologą A. Lukošaitį. „Tokie dalykai piktina žmones. Politikai turėtų tai suvokti. Jei partijos neįrodys, kad pinigai joms skiriami ne vakarėliams, o atsakingiems darbams – programų rengimui, analizėms, – tai žmonės, kurie ir taip neigiamai žiūri į partijų finansavimą iš biudžeto, dar labiau piktinsis“, – teigė politologas.

Jo žodžiais, rinkėjai geriau suvoktų partijų finansavimo iš valstybės biudžeto naudą, jei pačios partijos dirbtų atsakingai, racionaliai ir saikingai leisdamos pinigus. A. Lukošaičio nuomone, 70 tūkst. litų vien šventiniams renginiams yra visiškai nesaikinga suma.

Politologo teigimu, Kovo 11-ąją turėtų švęsti visa valstybė, atskirų partijų varžybos dėl iškilmingesnio minėjimo – nereikalingos. „Kovo 11-osios šventimas – valstybės garbės reikalas, nereikėtų vienai partijai susireikšminti“, – tvirtino A. Lukošaitis.

Eltai penktadienį kalbinus parlamentinių frakcijų atstovus paaiškėjo, jog Tėvynės sąjunga – vienintelė parlamentinė partija, pasiryžusi visuomenei dovanoti daugiatūkstantines sumas kainuosiančią Nepriklausomybės atkūrimo 15-osioms metinėms skirtą šventę.

Visus renginius, anot Tėvynės sąjungos vykdančiojo sekretoriaus, finansuos patys organizatoriai. „Šiuo metu mes (Tėvynės sąjunga – ELTA) pakankamai gerai stovime, tad mums rėmėjų nereikia. Dalis bus padengta per partiją, o kita dalis – per institutą (visuomeninę organizaciją „Konservatyvioji ateitis“ – ELTA)“, – tvirtino A. Keserauskas.

ELTA primena, jog pernai Tėvynės sąjunga iš valstybės biudžeto gavo 57 tūkst. litų kaip valstybės biudžeto dotaciją ir 624 tūkst. litų kaip politinės kampanijos dalies išlaidų kompensaciją. Preliminariais duomenimis, šiais metais iki balandžio 1 dienos ji turėtų gauti dar 242 tūkst. litų.

V. L.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School