Naujienų archyvas

Jonvabaliai.lt

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta rugsėjo 18, 2014


Šiandien buvo pristatyta skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai”, kuri suteiks daugiau informacijos apie ES finansuojamus projektus. Tai iniciatyva, kuri skatins įmones bei organizacijas visuomenei savanoriškai atskleisti daugiau informacijos. Gyventojai turės galimybę ne tik sužinoti, už kiek buvo nupirktas vienas ar kitas daiktas, gauti informacijos apie projekto vykdytojo akcininkus, organizacinę struktūrą ir pan., bet ir įgis teisę tiesiogiai projekto vykdytojui užduoti rūpimą klausimą.

Iniciatyvos tinklalapyje užsiregistravę projektų vykdytojai gali pildyti skaidrumo deklaracijas, pasirinkti, kiek ir kokios informacijos jie nori pateikti. Kuo daugiau informacijos pateikiama, tuo daugiau jonvabalių skiriama projektui. Daugiausiai projektui gali būti skiriami trys jonvabaliai. Deklaracijose klausiama apie projektų rezultatus, išlaidas, kainas, taip pat, ar yra viešai prieinama informacija apie vykdytus viešuosius pirkimus, įmonės akcininkus, organizacinę struktūrą, antikorupcijos rizikų valdymą, ar buvo nustatyta lėšų panaudojimo pažeidimų ir pan.

Tinklalapyje gyventojams suteikiama galimybė patiems prisidėti, kuriant didesnį skaidrumą, – kviesti prie iniciatyvos prisijungti juos dominančius projektus.

Pasak TILS vadovo Sergejaus Muravjovo, iniciatyva buvo pakrikštyta „Jonvabaliais“ neatsitiktinai: „Jonvabaliai – puikus pavyzdys, kad, norint šviesti ir rodyti kelią kitiems, nebūtina būti dideliam ar turėti daug išteklių. Džiaugiuosi, kad vis daugiau organizacijų Lietuvoje supranta, jog verta savanoriškai tapti geraisiais atskaitingumo pavyzdžiais ir aiškiai ir suprantamai papasakoti bendruomenei, ką jos daro. Tai skatina žmones labiau domėtis, kaip leidžiami jų pinigai, ir padidina pačių organizacijų atskaitingumo lygį“. 

Skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija (LAVA), Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

„Jonvabaliai“ yra savanoriška iniciatyva, dalyvavimas joje nekainuoja. Šiuo metu prie jos jau prisijungė 21 projekto vykdytojas iš 12 skirtingų miestų. Projektų vykdytojai jau yra pateikę daugiau informacijos apie 23 projektus. Prisijungusių projektų bendra suma sudaro beveik 325 mln. litų. Pirmieji prie „Jonvabalių“ prisijungė VšĮ Bukonių pirminės sveikatos priežiūros centras, UAB „Ecolotus“, Kauno technologijų ir Kauno medicinos (dabartinis Kauno sveikatos mokslų) universitetai, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, UAB „Rūta“, Vilniaus, Jonavos, Utenos, Rokiškio, Joniškio miestų savivaldybės. Maksimalų jonvabalių skaičių, reiškiantį visišką atvirumą, surinko Jonavos rajono savivaldybės administracijos projektas „Jonavos miesto centro atnaujinimas (Sąjūdžio ir Santarvės aikščių rekonstrukcija, šaligatvių ir gerbūvio sutvarkymas)“ ir Elektrėnų savivaldybės administracijos projektas „Abromiškių kaimo kompleksinė plėtra“.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School