Praejusią savaitę Seimas rekomendavo pareigūnams kelti atlyginimus 10 proc., o premjeras Algirdas Butkevičius žadėjo papildomus 2 – 3 mln. Litų. Tačiau policijos pareigūnai teigia, jog policijai reikia bent 200 milijonų litų, o vien didesniu finansavimu korupcijos policijoje neišspręstų. Tai tvirtino „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) ir „Žinių radijo“ laidoje „Skaidrumo linija“ kalbinti Policijos departamento ir profsąjungų atstovai.
Pasak pašnekovų, esminėms pertvarkoms policijoje reikia kitokio pareigūnų rengimo, reikia gerinti darbo sąlygas, didinti finansavimą ir mažinti korupciją. Vienas iš siūlomų problemos sprendimų – didesnės investicijos į pareigūnus, o jų susikompromitavimo atveju – tų investicijų susigrąžinimas.
„Dažnai pareigūnai įsivaizduoja viską labai paprastai. Sako, jog pakelkite atlyginimus ir korupcija iš viso policijoje išnyks. Reikia tai suprasti, kad tai yra visiškai netiesa. Atlyginimų pakėlimas ir socialinio gerbūvio gerinimas prisidėtų prie korupcijos mažinimo, bet tikrai nereikia taip naiviai galvoti, kad jeigu mes pakelsime atlyginimą šiandien jau esančiam korumpuotam policijos pareigūnui, kad jisai po atlyginimo pakėlimo nustos būti korumpuotas ir nustos imti kyšius“, – teigė Policijos departamento imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius.
Pasak jo, korumpuoti kelių policininkai per mėnesį iš kyšių susirenka daugiau nei uždirba Generalinis komisaras ar ministrai (vidutinis vidaus reikalų ministro atlyginimas 2012 metais atskaičius mokesčius buvo 7318 Litų – TILS.past.)
„Tai iš tikrųjų tie vertinimai yra tokie, kad nei mūsų policijos generalinis komisaras, nei ministras, nei kiti aukštieji valstybės pareigūnai tiek tikrai neuždirba į mėnesį, kiek kai kurie korumpuoti pareigūnai sugeba susirinkti kyšių“, -sakė D.Malaškevičius.
Policijos departamento komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis skaičiuoja, kad permainoms policijoje įgyvendinti reikėtų apie 200 mln litų, o vienas svarbiausių siūlomų sprendimų – investicijos į pareigūną ir jo atsakomybės užtikrinimas.
„Ką mes siūlome, iš tiesų yra pritraukimas, pririšimas šito pareigūno prie sistemos. Tai yra, valstybė investuotų šiek tiek į jo socialines garantijas, į jo gyvenimą, į jo mokymąsi, ir pareigūnas, jeigu būtų atleistas iš sistemos su neigiamais motyvais, pavyzdžiui, paėmęs kyšį, arba už kokius tai drausminius pažeidimus, jisai turėtų apmokėti visą sumą, kurią valstybė skyrė, investavo į jį. Mes manome, kad iš tiesų tai motyvuotų ir skatintų jį saugoti, branginti savo darbo vietą. Tai būtų puiki priemonė kovojant su korupcija pareigūnų“, – kalbėjo R. Matonis.
Tuo metu Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovas Vytautas Lamauskas teigia, kad 200 mln litų užtektų tik situacijai sugrąžinti į 2008 metų lygį, tačiau kiek pinigų pareikalautų reforma, nėra aišku:
„Jei mes norime atstatyti paslaugų kokybę, kuri buvo iki 2008 metų, tada, be abejo, reikėtų finansavimą atstatyti iki 2008 metų lygio. O kiek reikėtų pinigų, norint padaryti vienus ar kitus pertvarkymus, šiandien negali atsakyti niekas. Kadangi, kaip minėjau, mes nežinome, kur toliau einame, ar daryti maksimalią pertvarką, kaip buvo padaryta Gruzijoje, ar daryti palaipsninę pertvarką – tai yra skaičiavimai skirtingai nuo mūsų pasirinkto kelio“.
Visos laidos kviečiame klausytis čia .