Politikos skaidrumas
Pranešimai spaudai

Kas antra savivaldybė pirko iš su politikais susijusių žiniasklaidos priemonių

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta vasario 20, 2019


Nuo 2015 m. savivaldybės trečdalį (2 mln. eurų) viešinimo lėšų skyrė su politikais susijusiai žiniasklaidai. Sąsajų su politikais turinčias įmones finansavo kas antra savivaldybė, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atlikta analizė, kurios duomenys pateikiami svetainėje www.manovalstybe.info.

Savivaldybės savo veiklų viešinimui per pastaruosius keturis metus išleido bent 7,1 mln. eurų. Jas gavo 163 įmonės, tačiau daugiau nei trečdalis šių lėšų atiteko 31 su politikais susijusiai žiniasklaidos priemonei.

Daugiausiai su politikais susijusią žiniasklaidą finansavo 4 savivaldybės – Vilniaus, Kauno, Šalčininkų ir Tauragės rajonų. Kartu jos skyrė 758,1 tūkst. eurų.

Vilniaus raj. savivaldybė per pastaruosius 4 metus viešinimui išleido 326,7 tūkst. eurų, iš kurių didžiąją dalį (256,7 tūkst. eurų) gavo UAB „Rejspa“. Ši įmonė priklauso, be kitų akcininkų, Seimo nariams Vandai Kravčionok ir Michal Mackevič iš Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos. Joje dirba ir Vilniaus m. savivaldybės tarybos nariai Jaroslav Kaminski ir Rafael Muksinov, išrinkti su Lenkų rinkimų akcija ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“.

Kauno raj. savivaldybė viešinimui išleido 427 tūkst. eurų, iš kurių 184,6 tūkst. eurų skyrė su politikais sąsajų turinčioms UAB „Diena Media News“ ir UAB „Pūkas“. UAB „Pūkas“ priklauso buvusiam Seimo nariui Kęstučiui Pūkui ir Kauno m. savivaldybės tarybos narei Linai Pūkienei, susijusiems su visuomeniniu rinkimų komitetu „Kaunas – kitokia Lietuva“. UAB „Diena Media News“ dirbo Seimo narė Rūta Miliūtė, išrinkta su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Šalčininkų raj. savivaldybė viešinimui skyrė 162,4 tūkst. eurų, iš kurių 141,4 tūkst. EUR atiteko UAB „Rejspa“ ir Šalčininkų raj. savivaldybės tarybos narės Dalios Jankelaitienės, kurią iškėlė Darbo partija, individualiai įmonei.

Tauragės raj. savivaldybė viešinimui skyrė 212,1 tūkst. eurų, iš kurių 209,5 tūkst. eurų atiteko su politikais susijusiai žiniasklaidai – įmonėms UAB „Televizijos komunikacijos“, UAB „Tauragės kurjeris“, VšĮ „Tauragės žinios“ ir VšĮ „Šou imperija“.

UAB „Televizijos komunikacijos“ priklauso Tauragės raj. savivaldybės nariui Vilmantui Liorančui iš Liberalų sąjūdžio, UAB „Tauragės kurjerio“ akcininkas – Tauragės raj. savivaldybės tarybos nario Roberto Piečios iš Lietuvos socialdemokratų partijos sūnus. VšĮ „Tauragės žinios“ dirba Tauragės raj. savivaldybės tarybos narys Tomas Raulinavičius, kurį iškėlė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai. VšĮ „Šou imperija“ dirba Liberalų sąjūdžio iškelta Tauragės raj. savivaldybės tarybos narė Rima Bandzinaitė-Latožienė ir jos sutuoktinis.

5 savivaldybės nepateikė jokios informacijos. Šios savivaldybės yra: Elektrėnų, Kazlų Rūdos, Neringos, Lazdijų ir Zarasų rajonų.

Atsižvelgiant į analizės rezultatus TILS rekomenduoja:

  • Savivaldybėms užtikrinti, kad jų viešinimo pirkimai turėtų aiškius tikslus ir sėkmės rodiklius, leidžiančius pasirinkti tinkamiausias žiniasklaidos priemones;
  • Savivaldybėms turėti aiškias gaires, kurios darbuotojams ir politikams primintų, kaip tinkamai valdyti galimus interesų konfliktus. Tai padėtų įvertinti, ar lėšų skyrimas su politikais susijusioms žiniasklaidos priemonėms nesukelia interesų konflikto;
  • Žiniasklaidos priemonių savininkams, vadovams ir vyr. redaktoriaus skelbti savo interesus interneto svetainėse ir leisti skaitytojams su jais susipažinti.

Duomenis apie tai, kiek viešinimui skirtų lėšų savivaldybės 2015 – 2018 m. skyrė žiniasklaidos priemonėms TILS gavo išsiuntus prašymą suteikti informacijos visoms Lietuvos savivaldybėms. Į užklausą atsakė 55 savivaldybės. Gautą informaciją TILS sugretino su iš Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ir Vyriausiosios rinkimų komisijos gautais duomenimis – tai leido pamatyti lėšų gavėjų sąsajas su politikais.

TILS analizę atliko bendradarbiaujant su Švedijos institutu ir Švedijos ambasada Vilniuje.

Analizės įžvalgas galite rasti čia.

Daugiau informacijos:

Sergejus Muravjovas, 868997579

manovalstybe.infoDaugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School