Verslo skaidrumas
Pranešimai spaudai

Kas trečia gynybos srityje veikianti įmonė skelbia apie pastangas išvengti korupcijos

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta birželio 12, 2017


Kas trečia gynybos srityje veikianti įmonė skelbia apie pastangas išvengti korupcijos

AB „Telia“ (74 balai), UAB „Ericsson Lietuva“ (55 balai), UAB „Lietuvos monetų kalykla“ (45 balai) ir UAB „Fima“ (45 balai) skelbia daugiausiai informacijos, kaip užkerta kelią korupcijai savo įmonės veikloje, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas tyrimas. Jame vertinta, kiek dėmesio antikorupcijai skiria viešuosius pirkimus gynybos ir saugumo srityje 2014 – 2015 m. laimėjusios įmonės. Net du trečdaliai (63 proc.) visų vertintų įmonių gavo 0 taškų.

Tyrime vertintos 46 Lietuvoje įsteigtos įmonės, teikusios orlaivių dalis, šaudmenis, minų detektorius, programinę įrangą, kalvystės paslaugas, šalmus, spausdinimo, apsaugos ir kitas paslaugas.

2014 – 2015 m. jų visų laimėtų pirkimų vertė – 90,6 mln. EUR, kas sudaro 57 proc. visų per tą laikotarpį gynybos ir saugumo srityje per viešuosius pirkimus išleistų lėšų.

Bendras įmonių atskaitingumo rodiklis – 9 balai iš 100 galimų.

Apie įmonės vadovybės poziciją skaidrumo ir antikorupciniais klausimais išsamiausiai skelbia AB “Telia” (60 balų), apie vidinius antikorupcinius tyrimus – AB “Telia” (50 balų), apie verslo etiką – UAB “Garsų pasaulis” (92 balai), apie mokymus darbuotojams – AB “Telia” (80 balų), apie tai, kaip saugiai pranešti apie galimą korupciją, – AB “Telia” ir UAB “Ericsson Lietuva” (po 93 balus).

Daugiausiai taškų visos įmonės surinko informuodamos apie verslo etiką. Penktadalis įmonių skelbia, kad visiškai netoleruoja korupcijos, taip pat viešina, kokias dovanas galima priimti jų darbuotojams, kaip jiems išvengti interesų konfliktų savo darbe. Šioje skiltyje įmonės vidutiniškai surinko 13 balų iš 100 galimų.

Mažiausiai informacijos įmonės teikia apie konkrečias tvarkas ir planus, kurių laikosi siekdamos išvengti korupcijos. Šioje skiltyje įmonės vidutiniškai surinko 3 balus iš 100 galimų.

„Pasaulyje verslui keliami vis didesni skaidrumo reikalavimai, tad džiaugiuosi, jog vis daugiau Lietuvos įmonių rūpinasi savo atskaitingumu ir supranta, kad tai didina pasitikėjimą bei mažina terpę korupcijai. Labai norėčiau, kad mūsų pasiūlytas standartas prigytų gynybos sektoriuje veikiančiose įmonėse ir jas vienijančiose asociacijose“, – sakė „Transparency International“Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Tyrime vertintos tos Lietuvoje veikiančios įmonės, kurios 2014 – 2015 m. laimėjo viešuosius pirkimus gynybos ir saugumo srityje. Atlikus interneto svetainių analizę rezultatai buvo siunčiami visoms įmonėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą.
Įmonių interneto svetainėse žiūrėta, kiek informacijos lietuvių ir anglų kalba jos atskleidžia apie tai, kaip suvaldo korupcines rizikas. Įmonių svetainės buvo vertinti 2016 m. lapkričio – 2017 m. balandžio mėnesiais.

Vertinimo metodologija paremta “Transparency International” Gynybos ir saugumo programos tyrimu “Defence Companies Anti-Corruption Index (CI)”.

Daugiau informacijos – www.skaidrumas.lt/gynybosimonesDaugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School