Pranešimai spaudai

Korupcijos suvokimo indekse Lietuva – viena vieta aukščiau

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta sausio 31, 2023


2022 m. „Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų ir 33 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių.

Pirmoje vietoje pasaulyje išlieka – Danija (90 balų). Tarp geriausiai įvertintų šalių taip pat yra Naujoji Zelandija ir Suomija (po 87 balus), Norvegija (84 balai).

Estija šiais metais gavo 74 balus ir užėmė 14 vietą (pernai – 74 balai ir 13 vieta), Latvija gavo 59 balus ir užėmė 39 vietą (pernai – 59 balai ir 36 vieta), Lenkija – 55 balus ir užėmė 45 vietą (pernai – 56 balai ir 42 vieta), Baltarusija – 39 balus ir 91 vietą (pernai – 41 balas ir 82 vieta), Rusija – 28 balus ir 137 vietą (pernai – 29 balai ir 136 vieta).

Europos Sąjungos šalių vidurkis – 64 balai iš 100.

„Naujausi Korupcijos suvokimo indekso rezultatai rodo, kad mažais žingsneliais judame į priekį. Vis tik, jei norime pasiekti proveržį  – būtina skirti daugiau dėmesio stambiajai korupcijai. Labai norėčiau, kad viešojo ir privataus sektoriaus lyderiai aktyviau imtųsi iniciatyvos ir užsibrėžtų aiškius, konkrečius ir pamatuojamus antikorupcinius tikslus bei kurtų geruosius pavyzdžius. Kitaip, didesnė pažanga antikorupcinėje srityje – sunkiai įmanoma“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus laikinoji vadovė Ingrida Kalinauskienė.

TI KSI yra vienas garsiausių pasaulyje korupcijos suvokimo tyrimų, parodantis, kaip įvairioms pasaulio valstybėms pavyksta kontroliuoti korupciją. Esama padėtis įvertinama konkrečiu skaičiumi šimto balų skalėje nuo 0 iki 100, kurioje 0 reiškia labai korumpuotą, o 100 – visiškai nekorumpuotą valstybę. Korupcijos mastą viešajame ir politikos sektoriuose vertina įvairių sričių ekspertai ir verslo lyderiai.

TILS atkreipia dėmesį, jog Vyriausybė yra nusprendusi sėkmę mažinant korupciją matuoti ir pagal pokyčius KSI. Vyriausybės programoje nurodytas tikslas 2024 m. Lietuvos KSI vertinime turėti 70 balų. Nacionalinėje darbotvarkėje korupcijos prevencijos klausimais 2022-2033 metais yra nurodomas siekis 2033 m. Lietuvai KSI vertinime turėti 74 balus.

Nustatant Lietuvos 2022 m. KSI remtasi dešimčia šaltinių: 1. Bertelsmann Foundation Sustainable Governance Indicators; 2. Bertelsmann Foundation Transformation Index; 3. Economist Intelligence Unit Country Service; 4. Freedom House Nations in Transit; 5. Global Insights Business Conditions and Risk Indicators; 6. IMD World Competitiveness Yearbook; 7. The PRS Group International Country Risk Guide; 8. Varieties of Democracy Project (V-Dem); 9. World Economic Forum Executive Opinion Survey; 10. World Justice Project Rule of Law Index.

Trumpą rezultatų apžvalgą galite rasti čia (lietuvių k.), su detaliais rezultatais susipažinti galite čia (lietuvių k.) ir čia (anglų k.).

Daugiau informacijos: Ingrida Kalinauskienė, ingrida@transparency.lt, +370 5 212 69 51

Dėl metodologinių klausimų teirautis Roberto Kukutschka iš „Transparency International“ Sekretoriato: cpi@transparency.orgDaugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School