Naujienų archyvas

KSI 2006 atskleidžia Lietuvos antikorupcinės politikos įšalą

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta lapkričio 06, 2006


Šiandien skelbiamas “Transparency International” (TI) Korucijos suvokimo indeksas (KSI) 2006 taikomas Lietuvai yra 4,8. Lietuva niekaip negali pakilti aukščiau 5 balų įvertinimo, kuris duodamas šalims, sugebančioms pažaboti korupcijos lygį. Indeksą 4,8 Lietuva jau yra gavusi 2001 ir 2002 metais. 2003, 2004 ir 2005 metais indeksas buvo atitinkamai 4,7, 4,6 ir 4,8. Dešimties balų sistemoje nulis reiškia absoliučią korupciją, o dešimt – minimalią korupciją.

Tuo tarpu Latvijos ir Estijos KSI tolydžio gerėja. Latvijos KSI 2005 m. buvo 4,2, šiemet – 4,7. Estijos KSI pernai buvo 6,4, o šiemet – 6,7.

“Transparency International” Lietuvos skyriaus (TILS) ekspertai prisipažįsta tikėjęsi net blogesnio Lietuvos KSI 2006, nes yra pastebėję glaudų ryšį tarp korupcijos skandalų gausos ir KSI. Be to, “Lietuvos korupcijos žemėlapio (LKŽ) 2005” tyrimo rezultatai daugeliu atveju rodė korupcijos situacijos suvokimo pablogėjimą lyginant su “LKŽ 2004”.

“Nuo 2004 m., kuomet Lietuva tapo ES ir NATO nare, valstybės mastu praktiškai nėra vykdoma jokia rimtesnė antikorupcinė politika”, – sako TILS direktorius Rytis Juozapavičius. “Korupciją sugeba pažaboti tik atskiros institucijos, kaip, pavyzdžiui, Valstybinė mokesčių inspekcija, kuri, “LKŽ” tyrimų duomenimis, per trejus metus nuo 2002 iki 2005 m. sugebėjo efektyviai sumažinti kyšininkavimą.”

TI KSI surikiuoja pasaulio šalis pagal suvokimą, kiek korupcija yra paplitusi tarp viešojo sektoriaus tarnautojų ir politikų. Tai yra sudėtinis indeksas išvedamas remiantis nepriklausomų ir garbingų institucijų atliktomis ekspertų ir verslininkų apklausomis. KSI atspindi iš viso pasaulio surinktus požiūrius į korupciją, įskaitant ir ekspertų, gyvenančių vertinamose šalyse. KSI fokusuojasi į viešąjį sektorių ir apibrėžia korupciją, kaip viešosios tarnybos panaudojimą privatiems tikslams.

Glaudus ryšys tarp korupcijos ir skurdo yra aiškiai matomas 2006 metų KSI rezultatuose. Beveik trys ketvirtadaliai šalių KSI sąraše įvertintos žemiau penkių balų (įskaitant visas mažų pajamų šalis ir visas, išskyrus dvi, Afrikos šalis), kas reiškia, kad net dauguma pasaulio valstybių susiduria su didele suvokiama korupcija.

Šalys su ženkliai pablogėjusiu korupcijos suvokimo lygiu yra Brazilija, Kuba, Izraelis, Jordanija, Laosas, Seišeliai, Trinidadas ir Tobagas, Tunisas ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Šalys su ženkliai pagerėjusiu korupcijos suvokimo indeksu yra Alžyras, Čekija, Indija, Japonija, Latvija, Libanas, Mauricijus, Paragvajus, Slovėnija, Turkija, Turkmėnistanas ir Urugvajus.

Tuo tarpu Europoje KSI 2006 tyrimas atskleidžia, jog Šiaurės šalys tradiciškai turi geriausius KSI įvertinimus tarp ES ir kitų Vakarų Europos šalių.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School