Naujienų archyvas

Kviečiame gyventojus spręsti, kaip atsiskaityti už ES lėšas

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta spalio 03, 2014


Gyventojai kviečiami spręsti, ką įstaigos ir įmonės turėtų atskleisti apie Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų panaudojimą. Gyventojų pasiūlytus klausimus bus svarstoma įtraukti į skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ deklaracijas, kurias turi pildyti norintieji prisijungti.

Neseniai startavusi skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ pagrįsta paprastu veikimu: puslapyje yra pateiktos trys skaidrumo deklaracijos, kurias ES lėšomis finansuojamų projektų vykdytojai savanoriškai pildo sutikdami atskleisti daugiau informacijos. Kuo daugiau deklaracijų užpildoma, tuo daugiau jonvabalių, reiškiančių skaidrumą, projektas gauna. 

Gyventojai pastabas kviečiami teikti iki š. m. spalio 10 d. adresu internete http://jonvabaliai.lt/kriteriju/ arba telefonu (8 5) 278 84 91.

Skaidrumo deklaracijų kriterijai buvo sukurti „Transparency International“ Lietuvos skyriaus ekspertų, glaudžiai bendradarbiaujant su iniciatyvos steigėjų taryba. Rengiant deklaracijas konsultuotasi su atsakingomis institucijomis: Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Viešųjų pirkimų tarnyba, Valstybės kontrole ir kitomis. Dabar konsultacijos inicijuojamos su šalies gyventojais – gyventojai kviečiami pateikti pastabas, kaip turėtų atsiskaityti gavusieji ES struktūrinių fondų lėšas.

„Kviečiu gyventojus pasinaudoti šia puikia galimybe ir nuspręsti, kokio skaidrumo jie nori savo kasdieniame gyvenime. Matome, kad gyventojai nori aiškių ir suprantamų veiklos ataskaitų, o Lietuvoje organizacijos pernelyg dažnai atsiskaito sunkiai suprantama biurokratine kalba. Iniciatyvos „Jonvabaliai“ dalyviai siekia tai pakeisti“, – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus direktorius Sergejus Muravjovas.

Lietuvos atsakingo verslo asociacijos, tapusios vienu iš iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjų, tarybos narys Liudas Jurkonis teigia, jog skaidrumas neįmanomas be abiejų pusių įsitraukimo. „Skaidrumo bus tiek, kiek jis rūpės kiekvienam iš mūsų. Kad organizacijos pasiryžtų būti atviros yra svarbu, tačiau ne ką mažiau svarbu ir tai, kad gyventojams rūpėtų, kur ir kaip nukeliauja ES investicijos. Kad „Jonvabalių“ deklaracijose pildoma informacija būtų aktuali ir įdomi gyventojams, siūloma jiems patiems spręsti, ką apie projektus turi papasakoti jų vykdytojai“, – teigia L. Jurkonis. 

Projektų vykdytojai, pildydami dabartines skaidrumo deklaracijas, turi atskleisti ne tik už kiek ir koks daiktas buvo pirktas, buvo ar ne organizuotas viešas pirkimas, bet ir papasakoti, ar planuodami projektą jie tarėsi su vietos bendruomene, ar turi elgesio, etikos kodeksą, ar su projekto įgyvendinimu dirbantys darbuotojai yra apmokyti antikorupcijos rizikų ar skaidrumo standartų srityje, taip pat ar yra viešai skelbiami įmonės akcininkai, dalininkai, susijusios įmonės ir t. t.

Skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija (LAVA), Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School