Viešųjų finansų skaidrumas
Pranešimai spaudai

Lietuvai – raginimas užtikrinti 2,2 mlrd. eurų dotacijų skaidrumą

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta birželio 21, 2021


Lietuva ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane (EGADP, angl. RRF), pateiktame Europos Komisijai, nenumatė tinkamų atskaitingumo saugiklių leidžiant Europos Sąjungos lėšas. Taip teigiama „Open Procurement EU Coalition”, vienijančios stebėsenos organizacijas Europos Sąjungoje, paskelbtame 22 valstybių nacionalinių planų vertinime. Lietuva surinko tik 1 tašką iš 6 galimų (16 proc. iš 100) už įsipareigojimą viešinti informaciją apie EGADP plano vykdymą. Geriausiai įvertintos šalys – Švedija ir Rumunija – jos surinko po 4 taškus.


Atsižvelgus į vertinimo rezultatus, Lietuva yra raginama: (1) įsipareigoti reguliariai ir atvirų duomenų formatu skelbti duomenis apie viešuosius pirkimus, vykdomus iš EGADP paramos lėšų, (2) numatyti ir skelbti aiškius kriterijus, pagal kuriuos skirstoma parama, (3) skelbti informaciją apie galutinius lėšų gavėjus, (4) skelbti informaciją apie EGADP paramos lėšų skyrimą ir panaudojimą vienoje svetainėje, (5) taip pat skelbti audito ataskaitas ir ataskaitas, teikiamas Europos Komisijai.

Prasčiau už Lietuvą atrodo septynios šalys: Austrija, Danija, Kroatija, Lenkija, Slovakija, Slovėnija, Vokietija. Jos nenumatė jokių atskaitingumo rodiklių savo ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planuose.

Švedija, gavusi vieną iš geriausių įvertinimų, yra įsipareigojusi viešinti audito ataskaitas ir ataskaitas, teikiamas Europos Komisijai. Kipras ir Rumunija numatė apie panaudotas lėšas skelbti atvirų duomenų formatu.

Europos Sąjunga pandemijos ekonominiam ir socialiniam poveikiui sušvelninti ES šalims skirs iki 672,5 mlrd. eurų, iš kurių Lietuvai turėtų atitekti 2,2 mlrd. eurų.

„Šis vertinimas ir neseniai nuskambėję skandalai dėl paramos skirstymo yra dar vienas priminimas, jog turime pasitempti ir jau dabar susitarti, kaip užtikrinsime skaidrų ir pamatuotą paramos panaudojimą. Lietuvos ir ES parama turi būti skirstoma pagal aukščiausius skaidrumo standartus,” – sakė „Transparency International” Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Tai yra pirmoji „Open Procurement EU Coalition”, kuriai priklauso ir „Transparency International” Lietuvos skyrius, apžvalga. Koalicijos tikslas yra skatinti sąžiningą, atvirą ir efektyvų viešųjų pirkimų įgyvendinimą.

Daugiau informacijos anglų k. galite rasti čia. Daugiau apie koaliciją – čia.

Daugiau informacijos: sergejus@transparency.lt,  +370 5 212 69 51.

 Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School