Naujienų archyvas

Lietuviai – tarp kyšininkavimo lyderių

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta birželio 03, 2009


„Transparency International“ 2009 metų Pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, beveik trečdalis Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad jie ar jų šeimos nariai yra davę kyšį per pastaruosius dvylika mėnesių. Tai yra didžiausias rodiklis tarp tyrinėtų ES šalių ir vienas didesnių rodiklių pasaulyje. Lietuviai yra taip pat vieni kritiškiausių pasaulyje, vertinant valdžios pastangas pažaboti korupciją. 84 procentų apklaustųjų mano, kad jų valdžios atstovų veiksmai nukreipti prieš korupciją yra neefektyvūs. Lyginant su kitomis ES šalimis, Lietuvos gyventojai ypač pabrėžia valstybės tarnautojų, teismų ir teisėkūros institucijų korumpuotumą.  

Pasaulinis korupcijos barometras – tai „Transparency International“ sekretoriato organizuojamas sociologinis tyrimas, kurio metu buvo apklausti 73 132 gyventojai 69 pasaulio šalyse. Tyrimo tikslas – išsiaiškinti žmonių nuomonę apie šalies institucijų korumpuotumą ir korupcinę patirtį. Lietuvoje „Transparency International“ sekretoriato užsakymu tiesioginę 1003 gyventojų apklausą 2008 metų gruodžio 4-7 dienomis atliko sociologinių tyrimų bendrovė „Vilmorus“. Lietuva įtraukta į Pasaulinio korupcijos barometro tyrimą ketvirtą kartą.

Tyrimo rezultatai rodo, kad kyšininkavimas išlieka opia Lietuvos visuomenės problema. Net 30 procentų Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad jie ar jų šeimos nariai yra davę kyšį per pastaruosius dvyliką mėnesių. Pagal ankstesnio 2007 metų Barometro rezultatus, tokių gyventojų buvo 29 procentai. 2009 metais, pagal šį rodiklį, Lietuva atsidūrė vienoje grupėje su tokiomis šalimis, kaip Armėnija, Azerbaidžanas, Bolivija, Kambodža, Gana, Indonezija, Irakas, Kenija, Moldova, Mongolija, Rusija, Senegalas ir Venesuela. Šie Barometro skaičiai iš esmės atkartoja „Transparency International“ Lietuvos skyriaus 2008 metų Lietuvos korupcijos žemėlapio rezultatus, rodančius, kad 24 procentai Lietuvos gyventojų prisipažino davę kyšį per pastaruosius dvyliką mėnesių.

Paprašyti įvertinti savo valdžios antikorupcinių iniciatyvų veiksmingumą, lietuviai buvo itin kritiški. 84 procentai apklaustųjų mano, kad valdžios pastangos pažaboti korupciją yra neefektyvios ir tik 3 procentai – kad jos yra efektyvios. Iš 69 apklaustų valstybių respondentų, tik Izraelio gyventojai prasčiau vertina savo valdžios antikorupcines pastangas (86 procentai).

Lietuvos gyventojai daugiau negu kiti ES piliečiai yra linkę matyti korupciją valstybės tarnyboje, teismuose ir parlamente. 27 procentai Lietuvos gyventojų mano, kad labiausiai korumpuoti yra valstybės tarnautojai. Prasčiau valstybės tarnautojų korumpuotumą ES šalyse vertina tik Čekijos respublikos (40 procentų) ir Lenkijos (31 procentas) gyventojai. Po 23 procentus apklaustų Lietuvos gyventojų mano, kad patys korumpuočiausi yra teismai ir Seimas. Daugiau už lietuvius teismų korumpuotumą yra linkę pabrėžti bulgarai (38 procentai), o parlamento – rumunai (33 procentai).

TILS nuomone, 2009 metų Pasaulinio korupcijos barometro rezultatai aiškiai byloja apie atotrūkį tarp Lietuvos gyventojų lūkesčių ir realių Lietuvos valdžios ir viešojo sektoriaus atstovų antikorupcinių veiksmų bei konkrečių, efektyvių rezultatų.

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +370 689 97579

Metodologiniai paaiškinimai: Juanita Riano, jriano@transparency.org, +49 30 343820417, +49 176 10002444



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School