Naujienų archyvas

Lietuvos gyventojai duoda mažiau kyšių gydytojams ir policininkams

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta lapkričio 16, 2016


Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas per pastaruosius metus yra davęs kyšį. Nors kyšininkavimo mastas kelių policijoje ir gydymo įstaigose mažėja, pagal kyšininkavimą sveikatos apsaugoje Lietuva išlieka viena labiausiai korumpuotų šalių Europos Sąjungoje (ES), rodo „Transparency International“ 2016 m. Pasaulinis korupcijos barometras.

Keturiskart mažiau su kelių policija susidūrusių gyventojų (6 proc.) nei 2013 m. (23 proc.) teigia mokėję kyšį pareigūnams. Tuo metu vis dar kas ketvirtas (24 proc.) gydymo įstaigose apsilankęs gyventojas prisipažįsta davęs kyšį. Prieš trejus metus kyšį sveikatos apsaugoje davė kas trečias pacientas (35 proc.).

Rumunijoje kyšį gydytojams prisipažįsta davęs kas trečias pacientas (33 proc.) ir tai yra vienintelė ES valstybė, kurioje kyšininkavimas sveikatos apsaugoje didesnis nei Lietuvoje. Latvijoje kyšį gydymo įstaigose mokėjo 13 proc. lankytojų, Estijoje – 5 proc., Lenkijoje – 6 proc., Vokietijoje – 2 proc.

Daugiausiai Europos Sąjungoje kyšininkaujama Rumunijoje (29 proc.), Lietuvoje (24 proc.) ir Vengrijoje (22 proc.). Tiek gyventojų teigia mokėję kyšį bent už vieną viešojo sektoriaus paslaugą (sveikatos apsaugos, teismų, policijos, už oficialių dokumentų gavimą, valstybės apmokamą išsilavinimą, nedarbingumo lengvatą ar kitas socialines lengvatas).

Mažiausiai kyšininkaujama Vokietijoje, Slovėnijoje ir Ispanijoje (po 3 proc.), Kipre ir Portugalijoje (po 2 proc.).

Estijoje kyšį yra mokėję 5 proc. gyventojų, Lenkijoje – 7 proc., Latvijoje – 15 proc., Baltarusijoje – 20 proc., Rusijoje – 34 proc.

Tik 7 proc. Lietuvoje kyšį mokėjusių gyventojų apie tai pranešė atitinkamoms institucijoms. 15 proc. atrodo, kad visuomenėje pranešti apie kyšininkavimą yra priimtina.

Tik 13 proc. gyventojų palankiai vertina Vyriausybės darbą sprendžiant korupcijos problemą Lietuvoje.

Pasaulinis korupcijos barometras – tai „Transparency International“ organizuotas sociologinis tyrimas, kuriuo siekiama išsiaiškinti žmonių korupcinę patirtį ir jų nuomonę apie šalies institucijų korumpuotumą.

2015 m. gruodžio 4 d.– 2016 . sausio 28 d. Lietuvoje buvo apklausti 1501 gyventojas. Tyrimą atliko bendrovė „TNS”.

Tyrimo rezultatus galite rasti čia, išsamią tyrimo ataskaitą (anglų k.) – čia.

Daugiau informacijos:

Sergejus Muravjovas

sergejus@transparency.lt

+370 689 97579



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School