Antikorupcinis ugdymas
Pranešimai spaudai

Moksleiviai nusirašinėja mažiau, jei prieš atsiskaitymus pasižada to nedaryti

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta vasario 08, 2017


Jei moksleiviai prieš atsiskaitymus pažada nenusirašyti, jie nusirašinėja mažiau, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atliktas eksperimentas dvylikoje Vilniaus apskrities mokyklų. Tai buvo pirmas tokio pobūdžio eksperimentas Lietuvoje, ieškojęs būdų nusirašinėjimui mažinti. Eksperimento metu trečių gimnazijos klasių moksleiviai prieš atsiskaitymus pasirašydavo po atsiskaitymo lape užklijuotu sąžiningumo pasižadėjimu „Aš pasižadu per šį atsiskaitymą nenusirašyti“.

Sąžiningumo pasižadėjimai paveikė rečiau nusirašinėjančius moksleivius: ketvirtadalis jų (nuo 49 proc. iki 36 proc.) liovėsi nusirašinėti atsiskaitymų metu. Dažnai nusirašinėjančių moksleivių elgesys eksperimento metu nesikeitė.

Po eksperimento padaugėjo moksleivių (25 proc., lyginant su 14 proc. prieš eksperimentą), nenorinčių atsakyti į klausimą apie bendraklasių sąžiningumą. Tai reiškia, kad sąžiningumo pasižadėjimai galėjo paskatinti moksleivius vertinti nusirašinėjimą neigiamai.

Rezultatai rodo, kad sąžiningi moksleiviai savo elgesiu bei vertybėmis skiriasi nuo bendraklasių. Jie yra pareigingesni, pasiruošę ir aktyvūs pamokų metu, geriau mokosi, yra kritiškesni sau.

Tuo metu nesąžiningi moksleiviai yra linkę pateisinti savo elgesį ir kitus laikydami nesąžiningais.  Jie du kartus dažniau (87 proc., lyginant su 44 proc.) nei sąžiningi bendraklasiai aplink save pastebi nusirašinėjimą.

„Manau, sąžiningumo pasižadėjimai gali tapti visiems prieinamu receptu nusirašinėjimui mažinti. Šis eksperimentas – priminimas mokytojams ir mokyklų vadovams, kad jie nebegali į šią problemą numoti ranka ir turi imtis iniciatyvos skatinti sąžiningą elgesį nuo mokyklos suolo“, sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Eksperimentas vyko 2015 m. lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Dvylika Vilniaus apskrities mokyklų buvo suskirstytos į dvi grupes: šešiose iš jų buvo vykdomas eksperimentas, kitose – stebimas bendras moksleivių elgesys bei požiūris į akademinį sąžiningumą. Siekiant įvertinti eksperimento rezultatus, atlikome moksleivių apklausas abiejose mokyklų grupėse. Apklausėme 706 moksleivius prieš iniciatyvą ir 699 iniciatyvos pabaigoje.

Išsamų tyrimo rezultatų aprašymą galite rasti čia.

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +370 689 97579.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School