Politikos skaidrumas
Pranešimai spaudai

Beveik pusė Seimo narių skelbia, su kuo susitinka darbo metu

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta rugsėjo 14, 2023


2023 m. pavasario sesijos metu beveik pusė (65) parlamentarų paskelbė 694 susitikimus su interesų grupėmis ir registruotais lobistais. Paskelbiamų susitikimų skaičius išlieka panašus prieš metus, 2022 m. pavasarį, 73 parlamentarai paskelbė 708 susitikimus, 2022 m. rudenį 69 parlamentarai 739 susitikimus. Tai paaiškėjo po „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atliktos Seimo narių darbotvarkių apžvalgos, kurios duomenys pateikiami svetainėje www.manoseimas.lt

Valdančioji koalicija paskelbė beveik keturis kartus daugiau susitikimų (516 susitikimų) negu Seimo opozicija (140).

Daugiausiai susitikimų 2023 m. pavasario sesijos metu deklaravusių parlamentarų penketukas išliko toks pats. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Jurgita Šiugždinienė paskelbė 46 susitikimus, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas – 42 susitikimus, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Monika Navickienė – 41 susitikimą. Laisvės frakcijos narė Aušrinė Armonaitė deklaravo 39 susitikimus, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen – 36 susitikimus.

Aktyviausiai susitikimus skelbė Laisvės frakcijos nariai. Visi (11 iš 11) šios frakcijos nariai deklaravo po bent vieną susitikimą su interesų grupių atstovais, iš viso – 176 tokius susitikimus. Liberalų sąjūdžio frakcijoje susitikimus skelbė 8 politikai iš 12 – iš viso 70 susitikimų. 

Po bent vieną susitikimą paskelbė 9 iš 16 Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių – jie paviešino 73 susitikimus. 6 iš 13 Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narių paskelbė 29 susitikimus, 21 iš 51 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario – 270 susitikimų, 8 iš 20 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narių – 38 susitikimus, 1 iš 12 Mišrios Seimo narių grupės narių – 2 susitikimus su interesų grupių atstovais ir registruotais lobistais. Nė vienas iš Darbo partijos frakcijos narių nepaskelbė susitikimų.

„Skaidrus interesų grupių dalyvavimas sprendimų priėmime yra svarbi įstatymų rengimo, tobulinimo dalis. Vis tik, šiuo metu beveik pusė aktyviausiai teisės aktų projektus inicijuojančių Seimo narių bei daugiau nei pusė frakcijų seniūnų neviešina tokių susitikimų. Labai norėčiau, kad parlamentarai aiškiai skelbtų, su kokiomis nevyriausybinėmis organizacijomis, profsąjungomis, verslo asociacijomis tariasi priimdami mums visiems svarbius sprendimus“, – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus iniciatyvų vadovė Ieva Dunčikaitė.

Daugiausiai paskelbtų susitikimų vyko su verslininkais ir verslo asociacijomis (185). Iš jų, 67 susitikimai vyko su lobistų sąraše registruotomis verslo asociacijomis ir įmonėmis. Kas ketvirtas susitikimas (169) vyko su NVO ir kitomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis. 

Analizuojant Seimo narių darbotvarkes buvo skaičiuojami politikų 2023 m. kovo 10 d. – 2023 m. rugpjūčio 16 d. oficialiuose darbo kalendoriuose paskelbti susitikimai. Tai yra dvyliktoji parlamentarų susitikimų apžvalga. 

Trumpą rezultatų apžvalgą galite rasti čia, daugiau informacijos apie atliktą studiją – čia, išsamesnius duomenis ir ankstesnių sesijų apžvalgas: www.manoseimas.lt

Daugiau informacijos: Ingrida Kalinauskienė, ingrida@transparency.lt, +370 5 212 69 51.

Iniciatyva finansuojama iš Europos Sąjungos vidaus saugumo fondo – policijos.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School