Verslo skaidrumas
Pranešimai spaudai

Per trejus metus didžiausios įmonės Lietuvoje tapo skaidresnės

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta spalio 31, 2017


UAB „Tele2“ (100 balų), AB „Telia Lietuva“ (98 balai), UAB „Maxima LT“ (96 balai) yra geriausiai viešai atsiskaitančios didžiosios įmonės Lietuvoje, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas didžiausių Lietuvoje veikiančių įmonių skaidrumo tyrimas. Lyginant su 2014 m., įmonės tapo skaidresnės:  bendras jų rezultatas 2014 m. buvo 22 balai, šiemet – 32 balai iš 100 galimų.

Tyrime vertinta 49 didžiausia įmonė Lietuvoje. Įmonių interneto svetainėse žiūrėta, kiek informacijos jos atskleidžia apie tai, kaip užkerta kelią korupcijai savo veikloje, kiek informacijos atskleidžia apie savo organizacinę struktūrą ir finansus.

Ketvirtadalis visų vertintų įmonių gavo 0 taškų.

Palyginus su 2014, beveik triskart daugiau įmonių (18) skelbia, kokių taisyklių turėtų laikytis jų darbuotojai gaunant dovanų ar vaišinant kitus. Beveik trečdalis įmonių (16) suteikia savo darbuotojams galimybę konfidencialiai pranešti apie galimas negeroves darbe. 22 įmonės viešai pasisako prieš korupciją, tačiau tiek pat jų (22) vis dar neteikia jokios informacijos, kaip užkerta jai kelią savo veikloje.

Daugiau nei pusė įmonių atskleidžia savo akcininkus.

19 įmonių skelbia savo pajamas. Trečdalis įmonių (16) –  kokį pelno mokestį jos sumoka Lietuvoje.

„Smagu, kad verslas vis labiau vertina skaidrumą ir nebegrasina teismais, kai pasakai, kad vertinsi įmonės svetainėje viešai pateiktą informaciją. Kai kurių didžiausią pažangą padariusių bendrovių vadovai, regis, įdėjo nemažai pastangų, kad jų įmonė pasitemptų ir atsirastų tarp pirmaujančių. Tai suteikia vilties, kad po kelių metų pamatysime dar geresnius rezultatus,“ – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Tyrime vertintos įmonės atrinktos pagal 2016 m. pardavimų pajamas, viešinamas “Verslo žiniose” bei pačių įmonių interneto svetainėse. Atlikus interneto svetainių analizę rezultatai buvo siunčiami visoms įmonėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą.

Šis tyrimas yra “Transparency International” Sekretoriato (TI-S) projekto, finansuojamo pagal “Siemens Integrity Initiative” programą, dalis. Didžiausių Lietuvoje veikiančių įmonių skaidrumo tyrimo metodologija remiasi TI-S atliekamu pasauliniu privataus sektoriaus skaidrumo tyrimu „Transparency in Corporate Reporting: Assessing the World’s Largest Companies“. Jame 2014 m. buvo vertintos 124 įmonės, tarp jų – ir “Siemens AG”.

Įmonių svetainių turinys buvo vertinamas 2017 m. rugpjūčio – rugsėjo mėn.

Daugiau informacijos:

Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +370 689 97579

www.skaidrumas.lt/imones

 Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School