Žiniasklaidos skaidrumas
Pranešimai spaudai

Pernai 68 politikai ir jų sutuoktiniai valdė kas aštuntą žiniasklaidos priemonę

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta birželio 23, 2022


68 politikai, valstybės tarnautojai bei jų sutuoktiniai 2021 m. Lietuvoje valdė kas aštuntą žiniasklaidos priemonę (129). Daugiau nei 4 proc. visų viešojo sektoriaus viešinimo bei informavimo paslaugų sutarčių buvo sudarytos su įmonėmis bei įstaigomis, turinčiomis sąsajų su politikais arba jų sutuoktiniais, rodo pirkimų duomenys atnaujintoje žiniasklaidos stebėsenos svetainėje STIRNA.info.

taisyta 4-6  pastraipos (2022.07.05)

Iš viso šalyje pernai veikė 1058 skirtingi leidiniai, televizijos, internetiniai portalai, radijai bei naujienų agentūros.

Žiniasklaidos priemones valdė 7 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai, po 6 Lietuvos socialdemokratų partijos ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovus, 5 Darbo partijos, 4 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos ir 3 Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovai bei po 1 partijos „Tvarka ir Teisingumas“, Lietuvos liaudies partijos ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovą.

Su žiniasklaida buvo susiję 8 Seimo nariai, 12 tarybos narių iš Ignalinos, Kelmės, Plungės, Radviliškio, Švenčionių, Tauragės, Telšių, Ukmergės, Utenos, Zarasų rajonų bei Vilniaus miesto savivaldybių, 1 savivaldybės administracijos skyriaus vedėjas, 1 europarlamentaras, 1 viceministras bei 37 anksčiau rinkimuose kandidatavusių politikų. Žiniasklaidos priemones taip pat valdė 9 sutuoktinių asmenų, kurie 2021 m. užėmė savivaldybės tarybos (5), Seimo nario (3) ir valstybės tarnautojo (1) pareigas.

2015 m. sausio – 2021 m. birželio mėn. 7,5 proc. (1,6 mln. eurų) visų savivaldybių lėšų skirtų viešinimo ir informavimo paslaugoms įsigyti buvo skirta 32 su politikais susijusioms įmonėms bei įstaigoms. Tuo tarpu 8 proc. ministerijų išleistų viešinimo lėšų nukeliavo 12 su politikais susijusių įmonių bei įstaigų. Vidutinė tokių sutarčių vertė vietos savivaldoje – šešis kartus mažesnė nei ministerijų.

Viso, minėtu laikotarpiu viešasis sektorius kasmet vidutiniškai išleido po 33,9 mln. eurų viešinimo ir informavimo paslaugoms įsigyti. Beveik dešimtadalį (21,1 mln. eurų iš 233,3 mln. eurų) visų viešinimo ir informavimo pirkimų vertės sudarė savivaldybių vykdyti pirkimai.

Trys savivaldybės išleido beveik 40 proc. (8,1 mln. eurų) visų savivaldybių viešinimui skirtų lėšų. Daugiausiai viešinimo bei informavimo paslaugoms išleido Kauno miesto (4,2 mln. eurų, 81 sutartys), Vilniaus miesto savivaldybės (2,1 mln. eurų, 118 sutartys), Klaipėdos miesto savivaldybės (1,9 mln. eurų, 81 sutartis).

Trys su politikais susiję tiekėjai laimėjo 60 proc. visų pirkimų, sudarytų su įmonėmis, turinčiomis sąsają su politikais, vertės. Didžiausi savivaldybių tiekėjai, pagal sutarčių vertę, turintys sąsajų su politikais: UAB „REJSPA“ (614,9 tūkst. eurų, 10 sutarčių), VšĮ Alytaus regioninė televizija (208 tūkst. eurų, 14 sutarčių), UAB „Dzūkų žinios“ (141 tūkst. eurų, 14 sutarčių).

Savivaldybės sudarė dvigubai daugiau sutarčių su regioninėmis žiniasklaidos priemonėmis (7,4 mln. eurų, 429 sutartys) nei nacionalinėmis (2,7 mln. eurų, 219 sutarčių). Vis dėlto, vidutinė sutarčių, sudarytų su regioninėmis arba nacionalinėmis žiniasklaidos priemonėmis, vertė skiriasi nedaug. Vidutinė sutarčių su regioninėmis žiniasklaidos priemonėmis vertė buvo 17,3 tūkst. eurų., su nacionalinėmis – 12,4 tūkst. eurų.

„Labai norėčiau, kad visos savivaldybės žengtų dar vieną žingsnį didesnio skaidrumo link ir pradėtų skelbti savo svetainėse, kaip ir už kiek informuoja visuomenę apie savo veiklą. Taip pat labai svarbu, jog visas už mokesčių mokėtojų pinigus užsakytas turinys būtų aiškiai pažymėtas ir neklaidintų žmonių“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Svetainėje www.stirna.info naudojama informacija apie žiniasklaidos priemonių savininkus, surinkta iš LR Kultūros ministerijos ir Lietuvos radijo ir televizijos komisijos turimų duomenų, taip pat – iš Vyriausiosios rinkimų komisijos bei Valstybinės tarnybinės etikos komisijos.

Trumpą analizės apžvalgą galite rasti čia, ankstesnį TILS tyrimą apie ministerijų viešinimo bei informavimo pirkimus čia.

Birželio 23 d. 10:30 val. TILS drauge su LR kultūros ministerija bei Lietuvos savivaldybių asociacija rengia diskusiją „Ar suprantame, kaip leidžiame viešinimo lėšas vietos savivaldoje?“. Jos metu Kultūros ministerijos atstovai pristatys Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą. Užsiregistruoti į diskusiją galite čia.

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +370 5 212 69 51

Ši iniciatyva yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School