Politikos skaidrumas
Pranešimai spaudai

Pirmaisiais kadencijos metais šio Seimo nariai paskelbė penktadaliu daugiau susitikimų nei buvusio

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta kovo 16, 2022


Pirmaisiais kadencijos metais šio Seimo parlamentarai paskelbė penktadaliu daugiau susitikimų nei buvusio. 2021 m. Seimo nariai paviešino 1179 susitikimus su interesų grupėmis ir registruotais lobistais, lyginant su 971 susitikimu 2017 metais. Tai paaiškėjo po „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atliktos Seimo narių darbotvarkių apžvalgos, kurios duomenys pateikiami svetainėje www.manoseimas.lt.

Palyginus su 2021 pavasariu, rudenį parlamentarai paskelbė penktadaliu mažiau susitikimų – iš viso, 68 parlamentarai paviešino 525 susitikimus. 2021 m. pavasario sesijos metu, 70 Seimo narių pranešė apie 654 susitikimus.

Daugiausiai susitikimų 2021 m. rudens sesijos metu deklaravo Laisvės frakcijos narė Aušrinė Armonaitė – 59 susitikimus, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen – 39 susitikimus, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas – 32 susitikimus. Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Andrius Vyšniauskas ir Dalia Asanavičiūtė bei Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Vilija Targamadzė paskelbė po 21 susitikimą.

Aktyviausiai, kaip ir pavasarį, susitikimus skelbė Laisvės frakcijos nariai. Visi šios frakcijos nariai (11 iš 11) sesijos metu deklaravo po bent vieną susitikimą su interesų grupių atstovais, iš viso – 141 tokį susitikimą.

8 iš 12 Liberalų sąjūdžio frakcijos narių paviešino 55 susitikimus, 9 iš 15 Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių paviešino 37 susitikimus, 6 iš 12 Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narių deklaravo 32 susitikimus, 23 iš 50 Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių – 185 susitikimus, 8 iš 21 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nario – 34 susitikimus, 2 iš 10 Darbo partijos frakcijos narių paviešino 2 susitikimus su interesų grupių atstovais ir registruotais lobistais. Nė vienas iš Lietuvos regionų frakcijos narių nepaskelbė tokių susitikimų.

Valdančioji koalicija paskelbė ketvirtadaliu mažiau susitikimų (381 susitikimą) negu prieš pusmetį, tačiau beveik keturis kartus daugiau susitikimų negu Seimo opozicija – 105 susitikimus. Seimo nariai, esantys valdančiojoje daugumoje, dažniausiai susitikdavo su verslo asociacijomis ir verslininkais, o opozicijos atstovai –  su mokslo ir švietimo bendruomenių nariais.

„Politikos ir sprendimų priėmimo skaidrumas šiomis dienomis tapo kaip niekad svarbus. Juk skaidrumas mažina terpę neteisėtam trečiųjų šalių poveikiui bei kuria pasitikėjimą valdžios institucijomis. Labai norėčiau, kad visuomenė galėtų dar lengviau sužinoti, su kuo bendravo ir tarėsi politikai, priimdami mums visiems svarbius sprendimus. Svarbu, kad Seimo kanceliarija tęstų dar praeitą kadenciją pradėtus darbus ir palengvintų Seimo nariams darbotvarkių pildymą, o Vyriausioji tarnybinės etikos komisija teiktų dar daugiau duomenų apie lobistinę veiklą atviru formatu, pavyzdžiui, palikdama viešose deklaracijose minimus vardus ir pavardes”, – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Savo susitikimus su interesų grupių atstovais viešino 3 iš 8 frakcijų seniūnų ir 8 iš 16 komitetų pirmininkų.

Daugiausiai susitikimų vyko su verslininkais ir verslo asociacijomis (182). Iš jų, 45 susitikimai vyko su lobistų sąraše registruotomis verslo asociacijomis ir įmonėmis. Kas ketvirtas susitikimas (141 iš 525) vyko su NVO ir kitomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis, kas penktas – su švietimo įstaigų ir mokslo atstovais.

Analizuojant Seimo narių darbotvarkes buvo skaičiuojami politikų 2021 m. rugsėjo 10 d. – 2022 m. vasario 16 d. oficialiuose darbo kalendoriuose paskelbti susitikimai.

Trumpą rezultatų apžvalgą galite rasti čia, daugiau informacijos apie atliktą studiją – čia, išsamesnius duomenis ir ankstesnių sesijų apžvalgas: www.manoseimas.lt.

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +370 5 212 69 51.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School