Naujienų archyvas

Pirmininkavimas ES Tarybai

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta kovo 17, 2014


Pirmininkaudama Europos Sąjungos Tarybai, Lietuva neteikė prioriteto didesniam įmonių atskaitingumui užtikrinti ir užkirsti kelią pinigų plovimui Europos Sąjungoje, paaiškėjo “Transparency International” ES biurui atlikus Lietuvos ES pirmininkavimo vertinimą šešiose antikorupcijos srityse.

„Transparency International“ atstovai vertino Lietuvos veiksmus srityse, kurios buvo išskirtos kaip pačios svarbiausios mažinant korupcines rizikas visose ES šalyse. Pristatytoje analizėje apžvelgiami viešieji pirkimai, pinigų plovimas, Europos politinių partijų finansavimas, įmonių atskaitingumas, Europos prokuratūros įsteigimas bei prekybos ir asociacijos sutarčių sudarymas. Visi šie klausimai per Lietuvos pirmininkavimo laikotarpį buvo svarstyti ES Taryboje. Tokio pobūdžio analizė yra atliekama pirmą kartą.

Ekspertai pažymi, kad Lietuva skyrė daug dėmesio Europos politinių partijų finansavimui, Europos prokuratūros įkūrimui ir asociacijos bei prekybos sutartims su Rytų partnerystės šalimis, tačiau neprioritetizavo viešųjų pirkimų reformos, įmonių atskaitingumo ir kovos su pinigų plovimu. Svarstant įmonių atskaitingumo direktyvą, atsisakyta įpareigoti ES įmones deklaruoti savo finansines išlaidas šalyse, kuriose jos veikia. Mažai pažangos padaryta svarstant Viešųjų pirkimų paketą bei ketvirtąją kovos su pinigų plovimu direktyvą.

“Ypač svarbu užtikrinti, kad Europos Sąjungoje veikiančios įmonės dirbtų skaidriai, deklaruotų savo savininkus ir finansines išlaidas bet kurioje šalyje. Svarstant šiuos klausimus ES valstybės neįgyvendino duotų pažadų”, – teigia “Transparency International” ES biuro, inicijavusio šios ataskaitos parengimą, vadovas Carl Dolan.

Tačiau Lietuvos pirmininkavimo metu taikytas atskaitingumo apie vykusius renginius standartas gali būti geras atvirumo pavyzdys visam viešajam sektoriui. Studijoje už šios informacijos prieinamumą Lietuva buvo įvertinta aukščiausiu balu.

„Pirmininkavimas parodė, kad panorėjęs, Lietuvos viešasis sektorius tikrai gali detaliai atsiskaitinėti visuomenei, atverti duomenis ir teikti juos atviru formatu. Tikiuosi, ne už ilgo ši geroji praktika taps nuolatine mūsų institucijų kasdienybe. Apmaudu, kad pirmininkavimo išlaidos vis dar buvo teiktos tik įprastais, kompiuteriu nenuskaitomais formatais. – teigė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Remiantis tais pačiais kriterijais bus vertinami ir Graikijos, Latvijos, Italijos pirmininkavimai ES Tarybai.

Ši “Transparency International” studija, atlikta “Transparency International” ES biuro ir „Transparency International“ Lietuvos skyriaus, išsamiai bus pristatyta šiandien, kovo 17 d., pirmadienį, 17:30 val. “Transparency International” Lietuvos skyriaus konferencijų salėje, Didžioji g. 5-405

Visą studiją galite rasti čia .



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School