„Transparency International“ Lietuvos skyriaus sukurto savanoriško nevyriausybinių organizacijų (NVO) registro „NVOatlasas.lt“ duomenimis, Lietuvoje mažų mažiausiai veikia 2 tūkst. NVO. Dažniausiai jose dirba nuo 1 iki 3 žmonių, joms – bent 4 metai, daugiausiai organizacijų – kultūros ir laisvalaikio srityje.
Šiuo metu „NVO atlase“ jau užsiregistravo 2004 NVO. Iš jų bent 796 yra viešosios įstaigos, 1111 – asociacijos, 83 – labdaros ir paramos fondai, 8 – užsienio juridinio asmens ar kitos organizacijos atstovybės. Registre NVO skelbia, kokiose srityse veikia, kuo konkrečiai užsiima, kas jas remia, kas joms vadovauja, ar ieško savanorių. Dažniausiai organizacijos užpildo 60 proc. prašomos informacijos, rečiausiai (4 proc. NVO) praneša, kas jas remia.
„NVOatlasas.lt“ taip pat siūlo kriterijus, kuriuos turi atitikti organizacijos, norinčios vadintis nevyriausybinėmis. Net 538 organizacijos, norėjusios užsiregistruoti NVOatlasas.lt, neatitiko NVO taikomų kriterijų.
„NVO atlaso“ duomenimis, 66 proc. organizacijų veikia kultūros ir laisvalaikio srityje, 46 proc. – švietimo ir mokslo srityje, 40 proc – vaikų ir jaunimo srityje. 33 proc. veikia Vilniuje, 14 proc. – Kaune, 5 proc. – Klaipėdoje. 4 iš 5 NVO ieško savanorių.
Registre taip pat galima rasti informacijos apie politikų valdomus fondus. Šiuo metu savo interesų deklaracijose 16 Seimo narių nurodė, kad yra susiję su labdaros ir paramos fondais. Net 8 iš jų neturi internetinio puslapio, tačiau nė vienas nesusikūrė profilio „NVO atlase“.
„Džiaugiuosi, kad vis daugiau nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje pradeda pasakoti apie save ir savo pavyzdžiu įkvepia kitus kurti naują pasitikėjimo standartą”, sako TILS vadovas Sergejus Muravjovas.
Iki šiol buvo mažai žinoma, kokia veikla užsiima Lietuvos NVO. 2015 m. TILS atliktos NVO apklausos duomenimis, tik kas 4-ta organizacija viešino savo veiklos ataskaitas, o kas 5-ta – finansines ataskaitas.
Visų Lietuvoje registruotų Všį, asociacijų, labdaros ir paramos fondų sąrašą TILS suteikė Registrų centras. „NVO atlase” organizacijų sąrašas bus atnaujinamas kasdien pagal Registrų centro duomenis. Organizacijos, norinčios turėti aktyvius profilius ir pristatyti save, turės proaktyviai užsiregistruoti.
Pirmąjį tokio pobūdžio registrą iniciavo ir finansavo Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Nevyriausybinių organizacijų (NVO) Programa Lietuvoje, įgyvendino – „Transparency International” Lietuvos skyrius.
Iniciatyvą ir NVO atvirumą palaiko „Aukok.lt”, Kazickų šeimos fondas, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Norvegijos Karalystės ambasada Lietuvoje, Omnitel, Registrų centras, Sodra, Swedbank, TEO ir VMI.
Daugiau informacijos:
Sergejus Muravjovas, +37068997579,