Naujienų archyvas

Šiandien 11.30 Lietuvos laiku skelbiamas naujas Transparency International Pasaulio korupcijos barometras 2004. Tyrimo rezultatai rodo, kad daugelyje šalių žmonės politines partijas laiko korumpuočiausiomis institucijomis.

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta gruodžio 09, 2004


Paryžius/Berlynas/Vilnius, gruodžio 9 d. – Jungtinių Tautų Antikorupcijos dienos proga Transparency International (TI) skelbiamas naujausias viešosios nuomonės tyrimas rodo, kad pasaulio gyventojai politines partijas laiko labiausiai korupcijos pažeista institucija. TI yra pirmaujanti pasaulinė antikorupcinė nevyriausybinė organizacija.

Trisdešimt šešiose iš 62 tirtų šalių politinės partijos buvo reitinguotos kaip labiausiai korumpuotos institucijos. Penkių balų skalėje, kur vienas balas reiškia jokios korupcijos, o penki balai reiškia didžiausią korupciją, partijos pasaulyje vidutiniškai surenka 4 balus. Tuo pat metu apklaustieji laiko politinę korupciją ypatingai sunkia problema jų šalyje ir mano, kad korupcija labiau yra pažeidusi politiką, negu verslą ar privatų gyvenimą.

Po politinių partijų TI Pasaulio korupcijos barometre 2004 rikiuojasi parlamentai, policija ir teismai. Apklausoje visame pasaulyje dalyvavo per 50000 respondentų iš 64 šalių. Apklausą atliko Gallup International birželio – rugsėjo mėnesiais.

Lietuvoje apklaustieji korumpuočiausia institucija laiko muitinę, skirdami vidutiniškai 4,3 balo bei partijas, parlamentą ir teismus, skirdmi po 4,2 balo. Korumpuočiausių institucijų sąraše policijai tenka 4,1 balo, sveikatos apsaugai – 3,8, mokesčių inspekcijai bei verslo sektoriui po 3,5, žiniasklaidai – 3,2, švietimo sistemai – 3,0, registrų ir leidimų paslaugoms – 2,9, nevyriausybinėms organizacijoms – 2,8, komunalinėms įmonėms – 2,7, kariuomenei – 2,4 ir religinėms institucijoms – 2,3 balo.

Penkiose iš tirtų šalių (Kamerūne, Kenijoje, Lietuvoje, Moldavijoje ir Nigerijoje) mažiausiai vienas iš trijų apklaustųjų sakė, kad jis (ji) ar jo (jos) šeimos nariai davė kyšį per pastaruosius 12 mėnesių. Tyrimas taip pat atskleidžia, kad korupcija labiausiai žeidžia vargšus. Pusė mažas pajamas turinčių apklaustųjų sako, kad „smulkioji korupcija“ yra didelė problema, bet taip pat mano ir 38% dideles pajamas turinčių apklaustųjų. Vargšai taip pat pranešė, kad korupcija labiausiai įtakoja jų asmeninį ir šeimyninį gyvenimą.

Tuo tarpu Transparency International Lietuvos skyriaus (TILS) naujausi korupcijos tyrimai „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2004“ atskleidžia, kad tarp apklaustųjų gyventojų ir verslininkų lyginant su 2001 ir 2002 metais, šiemet mažėja manančių, kad Vyriausybė, Seimas, teismai ir nevyriausybinės organizacijos yra „labai korumpuotos“. Tuo tarpu padaugėjo teigiančių, kad Prezidentūra ir žiniasklaida yra „labai korumpuotos“. 2004 m. įmonių vadovai ir gyventojai blogiausiai vertino muitines, kelių policiją, teismus, žemėtvarkos skyrius, privatizavimo tarnybas. Kaip ir 2002 metais, šiais metais apklaustieji teigia, kad kyšių davimas padeda spręsti problemas, o du trečdaliai apklaustųjų yra pasirengę neoficialiai mokėti. Tačiau palyginus su 2002 m. šiais metais ženkliai padaugėjo įmonių vadovų manančių, kad kyšiai nepadeda spręsti problemų ir nesutinkančių mokėti kyšius.

Daugiau informacijos prašome kreiptis į TILS tel.: +370 5 212 69 51 arba +370 686 57249 arba info@transparency.lt ar ieškokite transparency.lt.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School