Naujienų archyvas

Siekiančių daryti įtaką interesų grupių – dešimteriopai daugiau nei registruotų lobistų

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta sausio 30, 2015


Pasiūlymus parlamentarams teikiančių asociacijų ir kitų suinteresuotų asmenų skaičius yra šešiolika kartų gausesnis už registruotų lobistų. Tai atskleidė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas Seimo interneto svetainėje viešinamų teisėkūros pasiūlymų, pateiktų per pastaruosius aštuonerius metus, rūšiavimas, atliktas svetainėje „ManoSeimas.lt“. Daugiausia pasiūlymų parlamentarams teikia valstybinio sektoriaus atstovai.

Nuo 2008 iki 2015 m. Seimui pasiūlymus iš viso pateikė 987 skirtingas asmuo ir organizacija – 593 įvarūs suinteresuoti asmenys, 358 valdžios atstovai ir 36 registruoti lobistai. Aktyviausi įvairių suinteresuotų asmenų kategorijoje buvo Lietuvos savivaldybių asociacija (siekusi paveikti 117 teisės aktų), Teisės institutas (46 teisės aktai) bei Lietuvos laisvosios rinkos institutas (33 teisės aktai).

Tarp registruotų lobistų pirmauja lobistų kontora „Vento Nuovo“ (55 teisės aktai) ir lobistas Liudvikas Ragauskis (29 teisės aktai).

Tarp valdžios atstovų daugiausiai pasiūlymų įstatymams teikia teisėkūroje dalyvaujantys Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2416 teisės aktų), Europos teisės departamentas (788 teisės aktai) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė (204 teisės aktai).

„Iš turimos informacijos matome, kad įtaką parlamentarams siekia daryti žymiai didesnis suinteresuotų asmenų ratas, nei vien registruoti lobistai. Be to, tai yra tik ledkalnio viršūnė – įtaka parlamentarams įvairiais būdais yra daroma žymiai dažniau. Taigi reikia skubiai praplėsti lobizmo apibrėžimą bei įpareigoti politikus viešai teikti visus kitus įvairiomis formomis gaunamus pasiūlymus, kurie nėra oficialiai registruojami”, sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Šiuo metu Seimo atstovai neprivalo pranešti apie gaunamus pasiūlymus teisės aktams, kai jie teikiami kitaip nei oficialiai numatytos procedūros būdu. Jie taip pat tinkamai nedeklaruoja savo susitikimų su interesų grupių atstovais.

Tai, kokie asmenys ir organizacijos dalyvauja teisėkūroje, TILS analizavo remdamasis oficialioje Seimo interneto svetainėje viešinamomis ataskaitomis iš pagrindinių teisės aktų projektams priskirtų komitetų ir lobistų deklaracijų, teikiamų Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Pagrindinių komitetų išvados viešai prieinamos nuo 2008 m. vasario mėn., o lobistų deklaracijos – nuo 2012 m.

Nuo šiol atnaujintoje Seimo stebėsenos svetainėje „ManoSeimas.lt“, šalia informacijos apie parlamentarų elgesį bus galima rasti susistemintą informaciją apie skirtingas interesų grupes, dalyvaujančias teisėkūroje.

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, +370 689 97579, sergejus@transparency.ltDaugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School