Artėjant antram rinkimų turui daugelis rinkėjų vėl suka galvas, ką pasirinkti. Užduotis šį kartą dar sunkesnė, nes kai kuriems teks rinktis ne savo mėgstamos partijos kandidatą, o mėginti apsispręsti, kurį iš dviejų į antrą turą patekusių kandidatų mažiau norėtųsi matyti Seime. Pagalbą neapsisprendusiems rinkėjams siūlo naujas „manobalsas.lt“ kūrėjų projektas – „manoseimas.lt“.
„Daugelis į antrą turą patekusių kandidatų jau yra dirbę Seime, todėl geriausias būdas nuspręsti, ar verta už juos balsuoti, pažiūrėti, ką jie nuveikė būdami Seimo nariais, kaip balsavo svarbiausiais valstybei klausimas, ką kalbėjo per Seimo posėdžius, kas jų finansiniai rėmėjai,“ – teigia projekto vadovas dr. Vaidas Morkevičius.
„Šis projektas ne mažiau įdomus nei daugelio jau išbandyta racionalaus balsavimo sistema manobalsas.lt“ – teigia abiejų projektų komandos narė dr. Ainė Ramonaitė. „Kai startavo svetainė manobalsas.lt, daug kas manęs klausė, ar galima politikus vertinti pagal jų deklaruojamas nuostatas, ar ne geriau žiūrėti, kaip jie iš tiesų elgėsi, būdami Seime, kaip balsavo dėl „Leo Lt“, dėl šeimos koncepcijos, dėl rentų Seimo nariams ar dėl VSD tyrimo išvadų. Naujasis mūsų projektas kaip tik tam ir skirtas – čia galima ne tik pamatyti, kaip kas balsavo šiais svarbiais klausimais, bet ir kaip argumentavo savo sprendimą. Galima netgi palyginti, ar sutampa politikų žodžiai ir darbai. Pavyzdžiui, manobalsas.lt puslapyje pažiūrėjęs, ką tave dominantis politikas galvoja apie sovietinių simbolių draudimą ar šauktinių kariuomenės atsisakymą, manoseimas.lt tinklalapyje gali sužinoti, kaip jis iš tiesų balsavo, kai buvo priimami sprendimai šiais klausimais“ – dėstė A.Ramonaitė.
„Svetainė suprojektuota taip, kad prie jos kūrimo gali prisidėti kiekvienas lankytojas“ – atkreipia dėmesį svetainės administratorius Paulius Mieželis. Atėjęs į svetainę kiekvienas interneto vartotojas gali pažymėti, kuris balsavimas jam atrodo svarbus ir taip padaryti jų matomesnį, „pareklamuoti“ kitiems lankytojams. Lankytojai gali užduoti klausimus Seimo nariams, rašyti komentarus, žymėti, kurie kitų žmonių užduoti klausimai arba Seimo narių atsakymai yra įdomiausi.
„Aplankęs šią svetainę kiekvienas lankytojas gali pasijusti politologu – pats atlikti Seimo narių balsavimų analizę arba išsiaiškinti, kokias partijas yra parėmusi „Dujotekana“ ar „Achema,“ dėsto svetainės privalumus Žygimantas Medelis. „Pavyzdžiui, gali sužinoti, kad Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys P.Gražulis balsuoja panašiai kaip ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemar Tamoševski arba kad Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas A.Kubilius su Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio nariu Algiu Kašėta balsuoja panašiau nei su kai kuriais savo partiečiais.“
Ši svetainė, anot dr. Rūtos Žiliukaitės, ne tik pagalba rinkėjui, bet ir įrankis pilietinei valdžios priežiūrai. „Pasibaigus rinkimams duomenis apie kandidatus, Seimo narius, balsavimus sudėsim į viešai prieinamą archyvą ir imsim kaupti duomenis apie naujųjų Seimo narių veiklą. Nuo šiol kiekvieno Seimo nario balsai ir pasisakymai Seime svarbiausiais klausimais bus matomi visuomenei ir po ketverių metų, atėjus naujiems rinkimams, galėsime objektyviau įvertinti, ką per kadenciją nuveikė mūsų išrinkti atstovai,“ – tikina ji.
„Kurdami šią svetainę norėjom, kad ji taptų gyva pilietine erdve, piliečių ir jų atstovų susitikimo vieta. Ši svetainė leis rinkėjams iš arčiau pažvelgti į Seimo „virtuvę,“ patiems pamatyti, kaip priimami įstatymai“ – mano vienas iš svetainės koncepcijos autorių Audrius Makauskas. Projekto pavadinimas „Mano Seimas“ atspindi šį tikslą – priartinti Seimą prie kiekvieno piliečio.
Projektą manoseimas.lt įgyvendina net penkios institucijos: Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, Kauno technologijos ir Mykolo Romerio universitetai, Pilietinės visuomenės institutas ir Transparency International Lietuvos skyrius. Projektą parėmė Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas bei Lietuvos verslininkai.