„Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) kartu su kolegomis iš Latvijos, Prancūzijos, Vokietijos, Airijos, Slovėnijos, Italijos, Portugalijos, Ispanijos ir Europos Sąjungos „Transparency International“ skyrių nuo 2023 m. lapkričio mėnesio įgyvendina iniciatyvą „Strengthened enforcement capacities of public authorities (STEP EU)“. Ja siekiama stiprinti atsakingų institucijų pajėgumus ir bendradarbiavimo galimybes siekiant užkirsti kelią korupcijai ir pinigų plovimui.
Korumpuoti ir nusikalstamu būdu besipelnantys asmenys dažnu atveju pasitelkia įvairias schemas, leidžiančias nuslėpti nusikalstamu būdu gaunamų lėšų nelegalumą, mastą ir šaltinį. Tam pasiekti steigiamos fiktyvios įmonės, patikos fondai, sudaromos fiktyvios sutartys ir pasinaudojama finansų rinkos dalyviais ir kitų sektorių ar pardavimuose tarpininkaujančių asmenų paslaugomis. O legalizavimo procese yra pasitelkiamos įvairios turto formos: elektroniniai ar grynieji pinigai, virtualios valiutos, automobiliai, nekilnojamasis turtas, lėktuvai, menas ir pan. Tokiomis priemonėmis neteisėtai įgytos lėšos yra integruojamos į tarptautinę ekonomiką.
Tačiau korupcija ir pinigų plovimas pažeidžia teisės principus ir daro neigiamą poveikį šalies ekonomikai bei tarptautinei finansų sistemai. Dėl to prevencinės priemonės įgyja įpatingą reikšmę.
Norint laiku identifikuoti ir užkirsti kelią pinigų plovimui ir korupcijai lemtingą vaidmenį atlieka šie esminai veiksniai:
- kokybiška ir prieinama informacija apie įmonių ir turto nuosavybę bei finansinius duomenis;
- pažangūs analitiniai teisėsaugos institucijų analitiniai pajėgumai aptinkant ir tiriant su korupcija susijusį pinigų plovimą;
- teisėsaugos institucijų ir finansinės žvalgybos padalinių poreikius atliepiantys finansiniai ir žmogiškieji ištekliai;
- efektyvus institucijų tarpusavio bendradarbiavimas, koordinavimas ir keitimasis informacija bei žvalgybos duomenimis.
„STEP EU“ iniciatyva nukreipta į teisinio reguliavimo ir praktinio įgyvendinimo analizę, pasitelkiant atvirai prieinamų šaltinių tyrimo ir tikslinių grupių apklausų metodus. Tokiu būdu TILS su partneriais siekia įvertinti duomenų prieinamumą, spragas ir naudojimo praktikas, kartu prisidedant prie Europos Sąjungos valstybių narių gebėjimų nustatyti ir tirti tarpvalstybinę korupciją stiprinimo bei kompetentingų institucijų bendradarbiavimo tobulinimo.
Apie ankstesnes mūsų iniciatyvas pinigų plovimo prevencijos tema galite skaityti čia.
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik „Transparency International“ Lietuvos skyriaus ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos požiūrį ar nuomonę. Europos Sąjunga negali būti laikoma už juos atsakinga.