Naujienos
Politikos skaidrumas

Susipažinkite su TILS įgyvendinama pranešėjų apsaugos stiprinimo iniciatyva „SAFE for Whistleblowers“

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta balandžio 04, 2025


„Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) kartu su kolegomis iš Prancūzijos, Nyderlandų, Portugalijos, Airijos, Slovakijos, Čekijos ir Europos Sąjungos „Transparency International“ skyrių nuo 2024 m. kovo mėnesio įgyvendina iniciatyvą „Strengthening and fostering enabling environment for whistleblowers in the European Union (SAFE for Whistleblowers)“. Ja siekiama sustiprinti pranešėjų apsaugą visos Europos Sąjungos mastu.

Pranešėjų institutas yra reikšminga demokratinės sistemos dalis, padedanti nustatyti ir tirti korupcijos apraiškas viešajame ir privačiame sektoriuje. Aktyvesnis asmenų pranešimas apie įtartiną ar neteisėtą veiklą savo organizacijose ir institucijose leistų greičiau užkirsti kelią neteisėtiems elgesio atvejams ir stiprintų atsparumą korupcijai.

Visgi, remiantis įvairiomis apklausomis ir studijomis, dauguma potencialių pranešėjų renkasi nepateikti turimos informacijos dėl keršto baimės, galimo poveikio ir neaiškios pranešimų teikimo procedūros.

TILS nuo 2009 m. aktyviai dirba pranešėjų apsaugos srityje, prisidėdamas prie teisinio reguliavimo kūrimo, pranešėjų apsaugos Lietuvoje įgyvendinimo ir tobulinimo. Kartu su pranešėjų apsaugą užtikrinančia institucija – LR Generaline prokuratūra – iki šiol parengė 3 studijos ir suorganizavo 4 „Pranešėjų apsaugos forumo“ renginius siekiant pateikti daugiau duomenų apie pranešėjų apsaugą Lietuvoje ir paskatinti geriau apsaugoti apie negeroves pranešančius asmenis.

TILS, prisidėdamas prie „SAFE for Whistleblowers“ iniciatyvos, tęsia aktyvų įsitraukimą į pranešėjų apsaugos tobulinimą. Įgyvendinant šią iniciatyvą keliame tikslus:

  • pagilinti potencialių pranešėjų žinias apie pranešimų procedūrą ir apsaugos sistemą;
  • įvertinti esamą pranešėjų apsaugos įgyvendinimo situaciją, esamas spragas ir numatyti reikalingus tolimesnius žingsnius geresnei veiksenai;
  • pagerinti pranešėjų apsaugos įgyvendinimą darbo vietose;
  • išanalizuoti teisėjų vaidmenį ir galimus iššūkius pranešėjų apsaugos vykdyme.

Kartu su partneriais siekiame užtikrinti palankias sąlygas pranešėjams bei jų apsaugai nacionaliniu ir Europos Sąjungos lygiu.

Apie ankstesnes mūsų iniciatyvas pranešėjų apsaugos tema galite skaityti čia.

Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (EACEA) požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei EACEA negali būti laikoma už juos atsakinga.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School