Naujienų archyvas

Nesąžiningi susitarimai sporte

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta sausio 21, 2014


Penktadalis futbolininkų ir septintadalis krepšininkų žino arba įtaria dalyvavę varžybose, dėl kurių rezultato buvo susitarta iš anksto. Daugiau nei pusė apklaustų futbolininkų ir beveik trečdalis krepšininkų mano, kad sporte tai dažnas reiškinys, tačiau dauguma jų šios problemos nesureikšmina. Tuo metu dauguma sirgalių, sužinoję apie išankstinius susitarimus, nebepalaikytų komandų ir nebežiūrėtų varžybų transliacijų, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktų tyrimų rezultatai.

Apklaustų sportininkų žiniomis, įsitraukti į susitarimus dėl varžybų eigos arba baigties dažniausiai pasiūlo komandos draugai (28,4 proc.), buvę kolegos (24 proc.) ir klubų savininkai (18,4 proc.). 13,9 proc. respondentų minėjo lažybų bendroves, 7,5 proc. – trenerius.

42,1 proc. krepšininkų ir 38 proc. futbolininkų teigia girdėję, kad jų kolegoms bent kartą teko patirti spaudimą įsitraukti į nesąžiningus susitarimus. Paklausti, kodėl sportininkai dalyvauja susitarimuose, tiek futbolininkai, tiek krepšininkai dažniausiai nurodė finansines priežastis: norą papildomai užsidirbti (52 proc.), prastą asmeninę finansinę padėtį (16 proc.), laiku neišmokamus atlyginimus (13 proc.).

Daugumos tyrime dalyvavusių krepšininkų ir futbolininkų žiniomis,sportininkai neretai stato lažybų punktuose dėl rungtynių, kuriose žaidžia patys (42,4 proc.) arba žaidžia kitos komandos (67,2 proc.).

Apklaustų sportininkų manymu, atsakomybę už šių dviejų sporto šakų problemas ir jų sprendimą visų pirma turi prisiimti federacijos. Lietuvos gyventojai mano, kad atsakingos yra ne tik krepšinio ir futbalo federacijos, bet ir Kūno Kultūros ir Sporto departamentas prie LR Vyriausybės.

Reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, 68 proc. gyventojų svarbu sąžiningumas sporte. Dauguma jų, sužinoję apie išankstinius sportininkų susitarimus, imtųsi socialinių sankcijų: 60 proc. iš jų nebepalaikytų komandų, 51,2 proc. nebežiūrėtų varžybų transliacijų, 18,3 proc. nebepirktų bilietų į sporto varžybas, 12 proc. nestatytų lažybų punktuose.

TILS užsakymu UAB „VISEO“ 2013 m. gruodžio mėn. atliko visuminę profesionalių Lietuvos krepšininkų ir futbolininkų apklausą tiesioginiu interviu būdu pagal prieinamumą. Apklausoje dalyvavo 100 futbolininkų ir 259 krepšininkai. TILS užsakymu UAB „VISEO“ 2013 m. spalio-lapkričio mėn. taip pat atliko reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą.

Tyrimą finansavo Europos Komisija (EK) pagal projektą Nr. EAC-2012-0568 “Apie nesąžiningus susitarimus sporte” (angl. “Staying on side: How to stop match fixing”).

Daugiau apie nesąžiningus susitarimus sporte: Icon atsisiųsti (730,5 KB)

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, +370 689 97579, +370 5 212 6951, sergejus@transparency.lt

EC_support.jpgDaugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School