Vilniaus miesto specialistai pristatė 2007-aisiais pradėto vykdyti antikorupcinio plano rezultatus – daug kas neįdiegta, trūksta lėšų, o miesto savivaldybė įvardijama kaip viena korumpuočiausių institucijų.
Programa baigs galioti 2010-aisiais, tačiau iš didelių norų pažaboti korupciją liko šnipštas – verslininkai ir gyventojai vis dar mano, kad savivaldybė korumpuota. „Didžiausias dėmesys per šiuos metus buvo skirtas viešumui didinti, tačiau ir toliau susidaro įspūdis, kad kai kurie biurokratai gal nori kokio paskatinimo, kad aiškiau išdėstytų piliečiams jų teises. Taip pat statybos leidimai išduodami nuolat pažeidžiant terminus“, – dėstė savivaldybės Etikos ir nusižengimų tyrimo skyriaus vedėjas Vidas Patackas.
Sprendimai – piliečių
V.Patackas patikino, kad naujai rengiamame antikorupciniame plane numatoma pažaboti Viešųjų pirkimų įstatymą bandančius apeiti verslininkus, taip pat pradėti įvesti „e-demokratiją“.
Gyventojai galės vertinti taryboje numatomus svarstyti projektus, o ši medžiaga bus pridedama prie kiekvieno tarybos nario dokumentų. Taip pat tiesiogiai bus skelbiama, „už“ ar „prieš“ vieną ar kitą projektą balsavo tarybos narys, šie duomenys palyginami su gyventojų nuomone.
„Miestiečiai patys galėtų inicijuoti tarybos sprendimus. Surinkus tam tikrą balsų skaičių nutarimo projektas būtų automatiškai traukiamas į tarybos darbotvarkę“, – aiškino V.Patackas.
Anot pašnekovo, būtų rengiamos ir vaizdo konferencijos, įvairios apklausos, jei tik tam būtų skirta apie 600 tūkst. Lt.
STT siūlo švietimą
Korupcijos programos apibendrinime dalyvaujantys STT pareigūnai pažymėjo, kad savivaldybėje iki galo neįgyvendintas vadinamasis vieno langelio principas, žmonėms nesuteikiama pakankamai informacijos, o vieną ar kitą sprendimą priima vienas žmogus jo neargumentuodamas.
„Bendro recepto, kaip įveikti korupciją nėra, tačiau turi būti politinė valia ir geras, kompetetingas jos vykdymas“, – sakė STT Korupcijos rizikos skyriaus viršininkas Vidmantas Mečkauskas.
Anot jo, reikėtų nepamiršti pamatinių dalykų – antikorupcinį švietimą įtraukti į mokyklų programas.
„Padaryta tam tikra pažanga, tačiau daugelio dalykų dar trūksta ir šiandien galima konstatuoti, kad Vilniaus mieste atiduodama daugiausia kyšių“, – sakė V.Mečkauskas.
Įžvelgia trūkumų
Korupcijos reiškinį tiriantiems specialistams užkliūva ir Vilniaus savivaldybės darbuotojų mažinimo programa.
„Stebėjimo ir antikorupcinį mechanizmą reikėtų plėsti, labai įdomu, kaip su mažiau žmonių jie galės efektyvinti kovą su nesąžiningumu“, – „15min“ teigė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.
Jo žodžiais tariant, reikėtų pradėti nuo paprastų dalykų, kad ir pasitikėjimo telefono. „Dabar informacijos linija veikia, tačiau pasidomėję sužinojome, kad per dvi savaites gautas tik vienas skambutis dėl korupcijos – žmonės sistema nepasitiki“, – aiškino S.Muravjovas.
Miesto vadovybė sutinka su kritika ir tikina, kad reikalai pajudės tinkama linkme.
„Neaišku, kokia tvarka anksčiau buvo asfaltuojamos gatvės, dabar padarėme eiles, taip pat yra su darželiais. Visa informacija skelbiama internete, suinteresuotiems sunkiau apeiti tvarką. Dirbame tik 5 mėnesius, netrukus bus ir rezultatų“, – žadėjo meras Vilius Navickas.
STT pareigūnai reikšmingai palinkėjo, kad žodžiai nebūtų tik žodžiai.
Karolis Vaitkevičius
15min.lt