www.pinigukarta.ltNesu tikras, ar kas nors apskritai galėtų įvardyti realius kontrabandos mastus Lietuvoje ir pasaulyje. Patį kontrabandos augimą lemia daug veiksnių. Vieni iš jų – valstybės tarnautojų bei politikų korumpuotumas ir pajėgumų trūkumas užtikrinti tinkamą stebėseną. Jei šalies pasienis yra „skylėtas“, jei sugebama nevaržomai transportuoti kontrabandines prekes, tai, savaime suprantama, tik skatins kontrabandininkų susidomėjimą tokia šalimi.
Kita vertus, patys vartotojai dažnai nesusimąsto, kad ir jie prisideda prie kontrabandos skatinimo. Maža to, pirkdami kontrabandinius gaminius, jie daro žala ne tik visuomenei, bet dažnai kenkia ir savo sveikataiKontrabanda yra organizuotos nusikalstamos veiklos išraiška. Iš kontrabandos gauti pinigai yra lėšos, dėl kurių neatsiskaitinėjama, jos nėra „rodomos“, bet už kurias galima lygiai taip pat sėkmingai pirkti įvairias paslaugas. Taigi, kontrabandininkų pinigai iš esmės gali nusėsti bet kur.
Manau, kol Lietuvoje nebus tinkamai išspręstas politinių partijų finansavimo klausimas ir piliečiai negalės aiškiai suprasti, kas remia vieną ar kitą politinę jėgą, visą laiką bus įtarimų, kad mūsų partijos yra finansuojamos iš „juodųjų“ buhalterijų ir nešvarių pinigų. Tam reikia bent keleto dalykų.
Pirma, reikia sumažinti pinigų svarbą rinkiminėse kampanijose. Turime „atpiginti“ rinkimus. Antra, visuomenė privalo turėti galimybę pamatyti partijų rėmėjų sąrašus, žinoti, kas ką remia. Tai nėra taip sudėtinga, bet itin veiksnu. Pavyzdžiui, Švedijoje, vienoje skaidriausių pasaulio valstybių, žmonės net gali sužinoti savo kaimynų turto vertę viešame registre. Esmė labai paprasta. Jei esi ramus dėl savo lėšų šaltinių, vargu, ar turėtum ką slėpti.
Teko girdėti įvairių kalbų dėl “nešvarių” pinigų įtakos vietos politikai Tauragės, Šalčininkų, Jurbarko, Lazdijų rajonų, Druskininkų savivaldybėse. Aišku viena: pasienio rajonai reikalauja ypatingo dėmesio, jei norime iš tiesų užkirsti kelią galimai korupcijai ir abejotinos kilmės lėšų įtakai mūsų šalies politikai. Vargu, ar kas nors galėtų pasakyti tikruosius tokios galimos įtakos mastus. [Pavyzdžiui], teigiama, kad apie dešimt procentų pagamintų tabako gaminių dingsta pakeliui pas galutinį pirkėją. Pavertus tai skaičiais, jau gauname didžiules pinigų sumas. Belieka spėlioti, kur jos „nusėda“ ir kas iš to pasipelno.