Šių metų gegužės viduryje Michailas Chodorkovskis, kalėdamas pataisos kolonijoje Krasnokamensko mieste Sibire, paskelbė savo ketvirtąjį bado streiką. Praeityje turtingiausias Rusijos žmogus teigia norėjęs atkreipti dėmesį ne į save, o į pasaulyje įsigalėjusią korupciją.
www.premjerorezidencija.lt. Ką čia slėpti?
Deja, vien didesniu viešumu visų viešųjų pirkimų problemų neišspręsi. Lietuvos verslininkų nuomone, korupcija atliekant viešuosius pirkimus yra labiausiai tikėtina, ypač rengiant kvalifikacinius jų reikalavimus ir technines specifikacijas bei vertinant pasiūlymus. Mat iš anksto susitarus ir laimėjus „teisingam“ dalyviui, informacija apie vėlesnes viešųjų pirkimų stadijas gali būti pateikta viešai, be jokio išankstinių susitarimų ženklo.
Iki šiol valstybės tarnautojai vengia taikyti ekonominio naudingumo kriterijų, nors valdančios partijos rinkimų programose žadėjo remtis kaštų ir naudos analizėmis. Kita vertus, nėra būtina kalbėti apie susipynusių interesų sklidiną viešųjų pirkimų liūną, mokėjimus vokeliuose ar šešėlinę ekonomiką. Smulkioji korupcija gydymo įstaigose ir kelių policijoje kol kas irgi nesulaukė visaverčio valdžios dėmesio, nors patys gyventojai prisipažįsta, kad dažniausiai duoda ir sulaukia pasiūlymo duoti kyšį iš gydytojų ir policininkų.
Suprantu, kad ekonomikos nuosmukio metu kiekvienas litas yra svarbus. Būtent todėl ir neaišku, kodėl nepadaroma viskas, kad kuo daugiau pinigų atsidurtų valstybės ižde. Tam nereikia brangių sprendimų. Pradžiai užtektų aiškaus tikslų matymo ir kruopštaus numatytų priemonių įgyvendinimo. Šiuo metu rizikuojame, kad ir naujoji Kovos su korupcija programa taps tik neįgyvendintų deklaracijų ir uždėtų paukščiukų sąrašu. Atėjus į valdžią su aiškiais antikorupciniais pažadais, šiai Vyriausybei kovoje su korupcija neužtenka nuveikti tik šį bei tą. Ji turės parodyti konkrečius savo darbo rezultatus, o ne vien parengtų ir Seimo atmestų įstatymų projektų sąrašą.