Naujienų archyvas

TILS vadovo interviu portalui Kyšiai.lt

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta balandžio 23, 2009


„Valdžia turi aiškiai suprasti, kad korupciją galima pažaboti tik konkrečiomis kompleksinėmis priemonėmis“, – interviu portalui Kyšiai.lt teigė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Rytį Juozapavičių atsakingose pareigose prieš pusmetį pakeitęs S. Muravjovas iki tol ketverius metus dirbo „Transperancy international“ Lietuvos skyriuje. Mokslus baigė Olandijoje, stažavosi Europos Sąjungos institucijose Belgijoje, tačiau į Lietuvą grįžti visuomet traukė. Anot pašnekovo, norėjosi grįžti į gimtąją šalį ir išbandyti savo jėgas bei panaudoti svetur sukauptą patirtį.

Kaip vertintumėte savo nuveiktus darbus per laikotarpį, kai vadovaujate TILS? Kokius tikslus sau ir savo komandai esate iškėlęs ir kaip juos sekasi įgyvendinti?

Vienas pagrindinių mūsų tikslų – užtikrinti TILS veiklos tęstinumą, aiškiai apibrėžti organizacijos trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus. Per pastaruosius du dešimtmečius nevyriausybinės organizacijos dažnai buvo tais permainų šaukliais, kurie laužė įsišaknijusius stereotipus, kėlė nepatogius klausimus bei rodė kelią pirmyn. Nevyriausybiniam sektoriui Lietuvoje, kaip ir visoje Rytų Europoje, atėjo pokyčių bei iššūkių metas.

Nors dar visai neseniai lietuviams terminai „korupcija“ ir „skaidrumas“, atėję iš Vakarų pasaulio, buvo mažai žinomi, tačiau dabar žmonės supranta, kad korupcija – blogai, o skaidrumas ir atskaitingumas – gerai.

Mūsų sukurtas „Lietuvos korupcijos žemėlapis“, kiti „Transparency International“ Lietuvos skyriaus diagnostiniai sociologiniai tyrimai aiškiai apibrėžia problemiškiausias sritis, atskleidžia jų specifiką bei įvardija galimus sprendimų būdus.

Tačiau problemos pripažinimas ir suvokimas mažai ką reiškia, jeigu nėra imamasi konkrečių veiksmų, siekiant ją išspręsti. Korupcijos suvokimo indekso bei „Lietuvos korupcijos žemėlapio“ tyrimų rezultatai atskleidžia, kad korupcijos lygis nemažėja, o mūsų skyriaus ir kitų žmonių patirtis rodo, kad valdžia dažnai vis dar nesugeba pažvelgti į kovą su korupcija kompleksiškai.

Supratome, kad turime skirti dar daugiau dėmesio aiškinimui, kas yra korupcija, kodėl ir kaip ją būtina žaboti. Šiais metais ypatingą dėmesį skiriame pareiškėjų apsaugai. Šiuo metu Lietuvoje nėra įstatymo, saugančio pareiškėjus, t.y. žmones,pranešusius apie jiems žinomą galimai neteisėtą elgesį arba aplaidžią veiklą darbovietėje.

Deja, šioje srityje vis dar atsiliekame nuo savo kaimynų latvių ir estų. Taip pat žadame tęsti pradėtus darbus viešųjų finansų panaudojimo ir privataus sektoriaus skaidrumo srityse.

Ankstesnis TILS vadovas Rytis Juozapavičius buvo užsiminęs, kad šiek tiek nusivylė galimybėmis Lietuvoje pažaboti korupciją, kad prieš pradėdamas darbą tikėjosi, jog bus įmanoma daugiau nuveikti. Anot jo, kova su korupcija gali duoti apčiuopiamesnių rezultatų tik tada, kai įvyks tam tikri pokyčiai Lietuvos visuomenėje. Ką Jūs manote apie šiuos pastebėjimus?

Rytis Juozapavičius be galo daug prisidėjo prie mūsų skyriaus veiklos bei korupcijos ir skaidrumo sąvokų supratimo Lietuvos visuomenėje. Tikiu, kad Lietuvoje atėjo laikas kalbėti ne vien apie korupcijos pažabojimą, bet ir apie skaidrumo skatinimą.

Turime savęs paklausti, kas mums neaišku, ką galime ir turime žinoti apie valstybės valdymą ir mūsų, mokesčių mokėtojų, išleidžiamus pinigus. Juk būtent skaidrumo ir atskaitingumo stoka dažniausiai sukelia žmonių abejones dėl daromų sprendimų pagrįstumo ir teisėtumo.

Šių metų „Lietuvos korupcijos žemėlapio“ duomenimis, daugėja piliečių, norinčių dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Kita vertus, mūsų patirtis rodo, kad Lietuvos žmonės dažnai tiesiog nežino, ką tai reiškia ir kaip tai padaryti. Nevyriausybinės organizacijos tikrai gali prisidėti prie žmonių švietimo.

Ar nemanote, kad pablogėjus ekonominei padėčiai šalyje, korupcijos atvejų skaičius gali padidėti? Gal jau pastebėjote tokių tendencijų?

Krizės metu daug kas gali pradėti ieškoti „tiesiausio kelio“ sprendžiant iškilusias problemas, taigi korupcijos masto didėjimui atsiveria plačios galimybės.

Tačiau valdžia turi aiškiai suprasti, jog korupciją galima pažaboti tik konkrečiomis kompleksinėmis priemonėmis – skirti ypatingą dėmesį efektyviai antikorupcinei stebėsenai, užtikrinti atskaitingą valstybės finansų panaudojimą bei įgalinti žmones saugiai pranešti apie galimus piktnaudžiavimus ar korupcijos atvejus.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School