„Transparency International“ (TI) teikia rekomendacijas, kaip išvengti korupcijos sporte ir sumažinti šiuo metu paplitusį sukčiavimą jame. Pasiūlymai pateikti šių metų TI pasaulinėje ataskaitoje, skirtoje korupcijai sporte.
Ataskaitoje nurodoma, kad dėl daugiau nei tūkstančio sporto varžybų eigos arba baigties per pastaruosius penkis metus buvo susitarta iš anksto. Susitarimai vyko futbole, olimpiniuose badmintono mačuose, tarptautinėse kriketo bei kitose rungtynėse.
Siekiant sumažinti nesąžiningą elgesį ir sukčiavimą sporte, TI teikia rekomendacijas, tarp kurių yra šios:
1. Sporto institucijoms viešai skelbti savo biudžetus ir veiklos ataskaitas;
2. Užtikrinti sąžiningus ir konkurencingus sporto institucijų vadovų rinkimus;
3. Rėmėjai raginami atsakingai remti sportą, bendradarbiauti su patikimomis ir atskaitingomis sporto organizacijomis;
4. Uždrausti sportininkams dalyvauti lažybose dėl savo sporto šakos varžybų;
5. Atliekant viešuosius pirkimus numatyti, kad tiekėjai įsipareigotų laikytis antikorupcinių ir žmogaus teisių principų;
6. Kartu su darbuotojais patvirtinti etikos kodeksą, jo laikytis ir jį viešinti;
7. Vykdyti antikorupcinę federacijų ir klubų veiklos stebėseną, rezultatus skelbti viešai;
8. Numatyti visapusiškai saugius pranešimo kanalus;
9. Užtikrinti pakankamą teisinį reglamentavimą, leidžiantį tirti ir išaiškinti sukčiavimo sporte atvejus;
10. Duomenis apie savo finansus viešinti atvirų duomenų formatu.
Iš viso TI pateikė 45 rekomendacijas.
„Sporto federacijos ir klubai turėtų geriau atsiskaityti už savo veiklą, o LR Kūno kultūros ir sporto departamentas, savivaldybės ir kitos valstybės įstaigos, kurios finansiškai remia sportą, pradėti skatinti tai daryti. Kitaip sukčiavimo problemos sporte dar ilgai neišspręsime“,- sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.
Ataskaitoje taip pat minima, kad sutartos varžybos paplitusios ir Lietuvoje. TI Lietuvos skyriaus atlikto tyrimo duomenimis, daugiau nei pusė A lygos futbolininkų ir beveik trečdalis profesionalių krepšininkų mano, kad Lietuvos sporte tai dažnas reiškinys, į kurį sportininkai, jų teigimu, įsitraukia norėdami papildomai užsidirbti, neretai – dėl vėluojančių atlyginimų.
Ataskaitoje įvairūs srities ekspertai aptaria sporto pažeidžiamumą, sporto institucijų ir ypač FIFA neatskaitingumą, korupciją sporto kompleksų statybose ir išankstinius nesąžiningus susitarimus sporte (angl. „match-fixing“).
Su ataskaita galite susipažinti čia.