Verslo skaidrumas
Pranešimai spaudai

Verslas atsiskaito visuomenei geriau

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta spalio 16, 2019


UAB „Circle K Lietuva“ (100 balų), AB „Energijos skirstymo operatorius“ (100 balų), ir UAB „Tele2“ (100 balų) atskleidžia daugiausiai informacijos apie savo veiklą, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas didžiausių Lietuvoje veikiančių įmonių vertinimas. Šiemet bendras įmonių rezultatas buvo 36 balai iš 100 galimų, 2017 m. – 32 balai, 2014 m. – 22 balai.

Tyrime vertinta 40 didžiausių Lietuvoje veikiančių įmonių. Jų interneto svetainėse žiūrėta, kiek informacijos jos atskleidžia apie tai, kaip užkerta kelią korupcijai, kiek informacijos atskleidžia apie akcininkus, struktūrą ir finansus.

6 iš 40 įmonių gavo 0 balų.

Palyginus su ankstesniais metais, įmonės daugiau skelbia apie būdus, kaip užkerta kelią korupcijai savo veikloje. Už šios informacijos atskleidimą 2017 m. jos vidutiniškai surinko 32 balus iš 100 galimų, šiemet – 36. Beveik pusė įmonių (17) viešina savo etikos kodeksus, 16 – kokias dovanas galima priimti, o kokių – ne, trečdalis įmonių (13) leidžia savo darbuotojams konfidencialiai pranešti apie galimas negeroves darbe.

Šiek tiek prasčiau įmonės pasirodė atskleisdamos savo finansus. Šiemet jų vertinimo vidurkis buvo 36, 2017 m. – 37,5.

Kas trečia įmonė taip pat nurodo, kokioms verslo asociacijoms priklauso. Dažniausiai jos mini „Lietuvos prekybos įmonių asociaciją“ bei „Investuotojų forumą“, tačiau iš viso dalyvauja daugiau nei dviejų dešimčių asociacijų veikloje.

Daugiau nei pusė įmonių (23) atskleidžia savo akcininkus, beveik pusė (18) – metines pajamas.

„Lietuvoje veikiantis verslas skaidrėja, o įmonių vadovai vis aiškiau suvokia, kodėl atsiskaityti visuomenei apsimoka. Šiemet pirmą kartą turime ženkliai daugiau įmonių, kurios surinko šimtą arba beveik šimtą balų. Tai aiški žinia, jog maksimalus įvertinimas nėra „misija neįmanoma“. Tikiu, kad šis rezultatas neliks nepastebėtas ir taps kelrode žvaigžde kitų bendrovių vadovams“, sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Tyrime vertintos įmonės atrinktos pagal 2018 m. pardavimų pajamas, viešinamas „Verslo žiniose“. Atlikus interneto svetainių analizę rezultatai buvo siunčiami visoms įmonėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą. Šia galimybe pasinaudojo 15 įmonių, jos savo įvertinimą pagerino vidutiniškai 16 balų.

Didžiausių Lietuvoje veikiančių įmonių vertinimo metodologija remiasi „Transparency International“ Sekretoriato atliekamu pasauliniu privataus sektoriaus skaidrumo tyrimu „Transparency in Corporate Reporting: Assessing the World’s Largest Companies“. Šį vertinimą TILS atliko įgyvendinant „Sąžiningumo susitarimų“ projektą, finansuojamą Europos Komisijos.

Įmonių svetainių turinys buvo vertinamas 2019 m. rugsėjo – spalio mėn.

Trumpą vertinimo apžvalgą galite rasti čia.

Detalūs įmonių vertinimai – www.skaidrumas.lt/imones

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, +370 689 97579, info@transparency.ltDaugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School