Viešųjų finansų skaidrumas
Pranešimai spaudai

Verslininkai norėtų skaidresnių pirkimų Vilniuje ir Kaune

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta gegužės 10, 2018


Kas trečias (31 proc.) verslininkas Vilniuje ir kas penktas (19 proc.) Kaune nedalyvavo viešajame pirkime, nes, jų manymu, konkursas buvo skirtas konkrečiai įmonei. Jie taip pat pripažįsta, kad dauguma tiekėjų pasinaudotų pažintimis siekiant laimėti konkursą, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atlikta verslininkų apklausa.

Vienas iš dviejų verslininkų mano, kad Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybės viešuosius pirkimus vykdo sąžiningai, tačiau trečdalis mano atvirkščiai. Kas antras verslininkas taip pat yra linkęs pasitikėti savo konkurentais, kas trečias – ne.

Įmonių atstovai įžvelgia problemų abiejose savivaldybėse. Vienas iš dešimties verslininkų Vilniuje ir vienas iš septynių Kaune mano, kad yra situacijų, kai konkurentai gauna konfidencialios informacijos. Kas dešimtas verslininkas yra nedalyvavęs konkurse dėl per trumpo paraiškų teikimo termino.

Dauguma tiekėjų (70 proc.) teigia, kad išankstiniai susitarimai dėl konkursų laimėtojų yra nepateisinami, tačiau, anot 38 proc. verslininkų Vilniuje ir 28 proc. Kaune, konkursuose yra tikėtini karteliniai susitarimai.

Nepaisant to, 9 iš 10 apklaustų verslininkų ateityje vis vien dalyvautų šių savivaldybių viešuosiuose pirkimuose.

Iš tiekėjų atsakymų akivaizdu, kuriose srityse Vilniaus ir Kauno m. savivaldybės turėtų pasitempti: užkirsti kelią informacijos apie pirkimą „nutekinimui“, geriau pagrįsti neskelbiamus pirkimus ir skatinti tiekėjų konkurenciją, taikyti pagrįstus kriterijus pasiūlymų vertinimui ir užtikrinti, kad techninės specifikacijos ir kvalifikaciniai reikalavimai skirti ne konkrečioms įmonėms.

Tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad pirkimai statybų sektoriuje – rizikingiausi. Pavyzdžiui,  40 proc. statybų  pirkimuose dalyvavusių verslininkų Vilniuje ir 30 proc. Kaune teigia, kad konkursas buvo pritaikytas konkrečioms įmonėms.

„Man regis, Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybių namų darbai yra aiškūs. Raktas į antikorupcinę sėkmę – jų pačių rankose. 2018 m. nebeužtenka turėti antikorupcinių priemonių plano su keliais punktais apie viešuosius pirkimus. Turi sugebėti aiškiai papasakoti, kaip žinai, kad šiemet vykdai viešuosius pirkimus skaidriau nei pernai ir geriau užkerti kelią korupcijai. Beje, tai galioja ir daugumai kitų stambiausių įstaigų, kurios kasmet išleidžia šimtus milijonų mūsų visų pinigų,“ – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Verslininkų, dalyvavusių Vilniaus ir Kauno m. savivaldybių viešųjų pirkimų konkursuose, apklausą TILS atliko 2017 m. liepos 10 d. – rugsėjo 14 d. Iš viso apklausoje dalyvavo 170 įmonių.

Tyrimas buvo atliktas TILS įgyvendinant „Sąžiningumo susitarimų“ projektą, kurio metu TILS stebi du viešuosius pirkimus Vilniaus m. savivaldybėje. Projektą finansuoja Europos Komisija.

Daugiau informacijos: Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +37068997579

Daugiau apie „Sąžiningumo susitarimus“: www.transparency.lt/saziningumo-susitarimai

Trumpą rezultatų apžvalgą galite rasti čia, daugiau informacijos apie tyrimo rezultatus – čia.



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School