Verslo skaidrumas
Pranešimai spaudai

„Transparency International“: Lietuva deda minimalias pastangas tirti verslo korupciją svetur

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta rugsėjo 12, 2018


Lietuva, įsipareigojusi tirti verslo kyšininkavimą užsienyje, už teisėsaugos darbą įvertinta geriau nei kaimyninės šalys Estija, Lenkija ir Rusija, tačiau priskirta tik prie ribotai savo tarptautinius įsipareigojimus vykdančių šalių, rodo „Transparency International“ tyrimas.

STT šiuo metu atlieka 2 ikiteisminius tyrimus, nes įtariama, kad Lietuvoje veikianti orlaivių inžinerijos įmonė papirko pareigūną JAV, o šaldytos produkcijos įmonė – pareigūną Rusijoje.

Už pradėtus tyrimus Lietuvai skirti 2 balai ir ji priskirta prie šalių, kurios ribotai vykdo savo tarptautinius įsipareigojimus tirti verslo korupciją užsienyje.

Geriausiai už teisėsaugos tyrimus ir jų baigtis įvertintos JAV (858), Vokietija (308), Jungtinė Karalystė (166), Italija (111), Šveicarija (191), Norvegija (33) ir Izraelis (27). Kartu šių šalių prekyba sudaro 27 proc. pasaulio eksporto.

22 šalys įvardintos kaip mažai arba iš viso nevykdančios savo įsipareigojimų. Šių šalių grupei, be kitų valstybių, priskirta Estija, Lenkija, Rusija, Danija, Slovakija, Čekija. Jų prekyba sudaro 39,6 proc. pasaulio eksporto.

„Šiųmetis Lietuvos įvertinimas yra nebloga pradžia, turint omenyje, kad tik pernai įsipareigojome tirti įmonių kyšininkavimą užsienyje. Juk daug metų verslo kyšininkavimo tema buvo savotiškas tabu, nors dėl verslo ir politikų korumpuotų sandorių prarandame milijonus. Džiugu, kad Lietuvos verslas, atrodo, taip pat vis geriau supranta  būtinybę veikti skaidriau“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Tirti verslo kyšininkavimą tarptautinėje prekyboje Lietuva įsipareigojo 2017 m., kai pasirašė EBPO Kovos su užsienio pareigūnų papirkimu sudarant tarptautinius verslo sandorius konvenciją. Iš viso šią Konvenciją yra pasirašiusios visos prie EBPO prisijungusios šalys ir 8 nepriklausančios EBPO.

Tyrimą įgyvendino „Transparency International“ (TI) Sekretoriatas kartu su nacionaliniais TI skyriais ir ekspertais visose EBPO valstybėse narėse bei Kinijoje, Indijoje, Honkonge ir Singapūre. Tyrimo metu vertinta, kiek ikiteisminių tyrimų bei bylų pradėta ir užbaigta kiekvienoje valstybėje 2014-2017 m. Šie rezultatai buvo analizuojami atsižvelgiant ir į šalių eksporto apimtis. Atlikus analizę šalys suskirstytos į 4 grupes: (1) aktyviai, (2) vidutiniškai, (3) ribotai vykdančias Konvencijos įsipareigojimus bei (4) mažai arba visai jų nevykdančias.

Daugiau informacijos:

Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +37068997579

Visą „Transparency International” tyrimą galite rasti čia (anglų kalba).



Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School