Naujienų archyvas

Vien draudimas verslui remti partijas skaidrumo nepadidins

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta gruodžio 09, 2011


„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas penktadienį (BNS) sakė, kad Seimo šią savaitę priimto sprendimo uždrausti verslui remti partijas neužtenka tam, kad būtų padidintas partijų veiklos skaidrumas.

„Pats veiksmas siekia gero tikslo – sumažinti pinigų įtaką politinių partijų gyvenime. Klausimas, ar tai iš tikrųjų padidins partijų skaidrumą“, – BNS vykusioje spaudos konferencijoje sakė S.Muravjovas.

Anot jo, siekiant užtikrinti skaidrumą, būtina efektyviau stebėti partijų finansavimą. Tam daugiau dėmesio turėtų skirti tokios įstaigos kaip Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

„Paskutinė antikorupcinė patirtis yra tokia, kad vien juridinių asmenų finansavimo draudimas skaidrumo tiesiogiai nepadidina, tam reikia kitų žingsnių. Akivaizdu, kad su šiais draudimais reikia stiprinti stebėseną, reikia užtikrinti, kad institucijos – VTEK, VRK, kitos įstaigos – turėtų pakankamai pajėgumų vykdyti efektyvų monitoringą. Dabar tų pajėgumų trūksta“, – kalbėjo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas.

Jo žodžiais, yra didelė tikimybė, kad pinigai politines partijas pasieks kitais keliais – per nevyriausybines organizacijas, asociacijas, įvairias iniciatyvas. Esą kyla klausimas, ar draudimas verslui remti partijas neleis joms „piktnaudžiauti ir netiesiogiai arba tiesiogiai gauti paramos iš tų pačių verslo subjektų kitais būdais, apie kuriuos mes tiesiog žinosime dar mažiau“.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas atkreipė dėmesį, kad reikėtų efektyviau reguliuoti ir nevyriausybines organizacijas (NVO), kurios gali tapti tramplinu naujoms partijoms steigtis. Jis pabrėžė, kad šiuo metu NVO reguliavimas yra švelnesnis nei partijų.

„Žymiai efektyviau sukurti kokią nors asociaciją, viešąją įstaigą, veikti kaip pilietinis judėjimas, rinkti pinigus per 2 proc. gyventojų paramą, dirbti žymiai švelnesnėje NVO sektoriaus terpėje, ir iš tikrųjų būti dar mažiau atskaitingiems negu iki šiol reikalavo politinių partijų finansavimo įstatymas, o atėjus laikui tiesiog tapti politine partija“, – kalbėjo jis.

„Jeigu norime dar efektyvesnio veikimo, turime skirti ypatingą dėmesį NVO įstatyminei bazei ir užtikrinti, kad nevyriausybinis sektorius pradėtų atsiskaitinėti dar labiau“, – sakė S.Muravjovas.

Seimas antradienį priėmė prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotas pataisas, kurios nuo kitų metų pradžios visiškai uždraudžia verslo paramą partijoms. Parlamentarai aukoti partijoms uždraudė ir fiziniams asmenims, bet paliko galimybę jiems aukoti partijoms ir kandidatams politinės kampanijos metu.

Taip pat prezidentės teiktomis ir Seimo antradienį priimtomis pataisomis maksimali leistina fizinio asmens auka per metus sumažinta nuo šiuo metu nustatytų 20 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčio (VMDU) dydžių iki 10-ties, t. y. maždaug nuo 40 iki 20 tūkst. litų.

Pataisomis taip pat nustatyta, kad auka negali viršyti 10 proc. aukotojo deklaruotų metinių pajamų, tačiau aukojantiesiems mažas sumas (iki 0,02 VMDU) leista aukoti supaprastinta tvarka, t. y. iš jų nebus reikalaujama pajamų deklaravimo. Taip pat gyventojai partijoms galės skirti 1 proc. savo sumokamo gyventojų pajamų mokesčio.

BNSDaugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School