Žiniasklaidos skaidrumas
Pranešimai spaudai

Žiniasklaidos savininkai

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta rugsėjo 27, 2013


Tarptautinės teisės žinoti dienos proga “Transparency International” Lietuvos skyrius (TILS) pristato elektroninę sveitainę STIRNA.info ir kviečia Lietuvos gyventojus greitai ir patogiai surasti  informacijos apie jų mėgstamų žiniasklaidos priemonių savininkus. Svetainė taip pat pateikia šalies žiniasklaidos ir verslo ryšius nuo 1996 iki 2013 metų. 

Svetainėje surinkta informacija taip pat vaizdžiai pateikia, kaip kai kurios žiniasklaidos priemonės yra susijusios su Lietuvos politikais. Pavyzdžiui, 2012 m. laikraščio „Širvintų kraštas“ valdančios įmonės savininkė buvo Darbo partijos ir Širvintų rajono savivaldybės tarybos narė Živilė Pinskuvienė. Laikraščius „Dzūkų žinios“ ir „Dainavos žodis“ valdanti įmonė priklausė Lazdijų rajono merui konservatoriui Artūrui Margeliui. Alvydui Šedžiui, jam būnant Socialdemokratų partijos atstovu Šiaulių miesto savivaldybės taryboje, priklausė ir iki šiol priklauso „Šiaulių televiziją“ transliuojanti bendrovė „Šiaulių apskrities televizija“.

Iki šiol informacija apie šalyje veikiančių televizijos programų, spaudos, interneto portalų, radijo stočių ir naujienų agentūrų savininkus bei jų kaitą buvo galima sužinoti Kultūros ministerijos ir Lietuvos radijo ir televizijos komisijos svetainėse. Tačiau, TILS teigimu, informacija buvo pateikiama nepatogiai skirtingose laikmenose ir įvairiose vietose. Norint suprasti, kam priklauso žiniasklaidos priemonės ir kaip jos yra susijusios tarpusavyje, reikėjo skirti nemažai laiko ir įdėti daug pastangų.

“Siekiame, kad Lietuvos gyventojai žinotų, kam priklauso jų mėgstamos žiniasklaidos priemonės bei kokie tinklai susikuria tarp verslo ir žiniasklaidos. Tikimės, kad svetainė įneš daugiau skaidrumo į Lietuvos žiniasklaidos rinką ir paskatins Lietuvos gyventojus labiau domėtis žiniasklaidos priemonių veikla”, sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Anot TILS atstovų, šalies institucijos vis dar neteikia duomenų atviru formatu, kuris ženkliai palengvintų jų rinkimą ir padidintų skaidrumą.  “Šiuo metu valstybės institucijos duomenis  teikia nepatogiai, kartais su klaidomis, todėl norint juos naudoti ir analizuoti, dažnai tenka ranka perrašinėti duomenis iš PDF arba Word formato dokumentų, o tai itin apsunkina darbą. Daugelis pasaulio šalių jau suprato, kad duomenis reikia teikti atviru formatu, kad gyventojai galėtų juos pernaudoti ir kurti visuomenei naudingus produktus. To reikėtų ir Lietuvoje”, teigė už iniciatyvą atsakinga TILS projektų koordinatorė Rugilė Trumpytė.

Svetainėje teikiama informacija yra surinkta iš Kultūros ministerijos ir Lietuvos radijo ir televizijos komisijos turimų duomenų.

Svetainės pavadinimas – tai žodžių “spauda”, “televizija”, “interneto portalai”, “radijas” ir “naujienų agentūros” akronimas.

Apsilankyti svetainėje galite čia .Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School