Iniciatyvos

INFORMACIJOS LAISVĖ

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta spalio 07, 2015


Informacijos laisvė ir prieinamumas – vienas iš esminių gerojo valdymo ir korupcijos prevencijos elementų. Galimybė piliečiams susipažinti su viešojo sektoriaus dokumentais, kreiptis į valdžios atstovus ir turėti prieigą prie viešųjų finansų – tai ne tik būdas įtraukti juos į valstybės valdymą, bet ir realus skaidrumo įrankis.

Nors šiose srityse TILS dirba nuo pat įkūrimo, pirmąjį projektą „Piliečių įgalinimas per informacijos prieinamumą”, finansuotą Jungtinės Karalystės ambasados Lietuvoje, TILS pradėjo įgyvendinti 2010 m. rudenį. Šis projektas TILS suteikė galimybę parengti ir atlikti tyrimą „Informacijos prieinamumas Lietuvoje”. Su tyrimo rezultatais susipažinti galite čia: Icon atsisiųsti (1,0 MB)

Šio tyrimo rezultatai atskleidė daug su informacijos prieinamumo situacija Lietuvoje susijusių aspektų ir parodė, kad per paskutiniuosius du metus tik  29 proc. respondentų, dalyvavusių apklausoje, yra kreipęsi į viešojo sektoriaus institucijas. TILS atlikus išsamią teisės aktų analizę, paaiškėjo, kad teisinė bazė iš esmės yra pakankama ir nesukuria esminių kliūčių eiliniams piliečiams, norintiems pasinaudoti savo teise gauti ar rinkti informaciją. Atsižvelgus į tai, TILS nusprendė įgyvendinant šį projektą koncentruotis į tai, kaip kuo daugiau šalies gyventojų supažindinti su jų teise gauti informacijos ir paskatinti šia teise naudotis. Įgyvendinant projektą, TILS parengė ir išplatino pradžiamokslį „Kaip gauti informacijos iš valstybės ir savivaldybių institucijų”, kuris viešintas dienraštyje „15min”, o elektroninę jo versiją galite parsisiųsti čia: Icon atsisiųsti (5,2 MB)

Atlikto tyrimo rezultatams pristatyti ir aptarti, su kokiais iššūkiais šioje srityje susiduria viešasis sektorius, TILS surengė konferenciją – diskusiją „Viešojo sektoriaus bendravimas su visuomene: iššūkiai ir tendencijos”.

parasykjiems.png

TILS toliau aktyviai veikia šioje srityje, nuolat bendradarbiaudamas su tarptautiniu informacijos laisvės gynėjų tinklu „FOIAnet”, rengdamas su informacijos prieinamumu, apdorojimo būdais ir duomenų žurnalistika susijusius mokymus žurnalistams. Be to, apie informacijos laisvę ir teisės gauti informaciją svarbą (kaip ir naudojimosi ja svarbą) TILS nuolat pabrėžia susitikimuose su moksleiviais bei gyventojais.

TILS taip pat sukūrė informacijos prienamumo internete įrankį adresu www.ParasykJiems.lt

Šio įrankio pagalba, įvesdami sau rūpimą adresą ar jo dalį, galite lengvai surasti tiesioginius savo valdžios atstovus (seniūnus, savivaldybės atstovus, seimūnus, europarlamentarus ir kt.) ir parašyti jiems viešą arba privatų laišką. Visi vieši laiškai yra matomi visiems puslapio lankytojams. Puslapis taip pat siūlo patarimų, kaip naudotis piliečių teise gauti informacija – galite atsisiųsti teisės gauti informaciją patarimų lankstinuką. Įrankis veikia nuo 2011 m.Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School