Naujienos

Už kvietimą jungtis prie pilietinių iniciatyvų Lietuvoje gresia bauda

Atgal
Meniu

TILS

Paskelbta gruodžio 28, 2016


Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) kvietimą dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje arba viešame renginyje gali prilyginti pasiūlymui pirkti prekę ar paslaugą ir už tai numato baudą iki 3 tūkst. eurų. „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) nesutinka su tokia Inspekcijos pozicija ir mano, kad tai varžo nevyriausybinių organizacijų (NVO) veiklą.

TILS š.m. gruodžio mėn. gavo VDAI sprendimą, kad be išankstinio sutikimo elektroniniu paštu siunčiami kvietimai jungtis prie skaidrumo ar pilietinių iniciatyvų Lietuvoje laikomi tiesiogine rinkodara. Tai reiškia, kad nevyriausybinių organizacijų darbuotojams, elektroniniu paštu siunčiantiems kvietimus į viešus renginius ar informaciją apie pilietines iniciatyvas, gresia bauda iki 3 tūkst. eurų.

Pavyzdžiui, pagal VDAI bet kokie kvietimai aukoti maistą nepasiturintiems, rinkti šiukšles mieste arba padėti neįgaliesiems gali būti laikomi  tiesiogine rinkodara ir juos siųsti galima tik iš anksto gavus žmonių leidimą  ar kitais išimtiniais atvejais.

„Pasirodo, pilietinės iniciatyvos Lietuvoje gali būti prilygintos kavos aparatų prekybai ar masažo salonų paslaugoms. Neįtikėtina, bet siūlymas prisidėti prie NVO iniciatyvų ar kvietimas į viešą renginį gali būti suvokiamas kaip tiesioginė rinkodara. Tai varžo nevyriausybines organizacijas, kurios dažniausiai veikia dėl viešojo intereso ir nesiekia pelno“, teigė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

TILS atkreipia dėmesį, kad iki šiol Lietuvos įstatymuose neapibrėžta, ką tiksliai derėtų laikyti „preke“ arba „paslauga“ ne pelno siekiančioje veikloje. VDAI taip pat neturi jokių gairių, kurios padėtų NVO suprasti, kas yra tiesioginė rinkodara jų veikloje, o kas – ne.

TILS ragina kuo įmanoma greičiau susitarti, kaip NVO gali bendrauti su Lietuvos gyventojais ir įstaigų atstovais bei aiškiai numatyti, kad kvietimai jungtis prie pilietinių ne pelno siekiančių iniciatyvų nebūtų laikomi tiesiogine rinkodara. Šia proga TILS siūlo patikslinti naujai ruošiamą Asmens duomenų apsaugos įstatymo projektą.

VDAI sprendimą TILS atžvilgiu priėmė po to, kai į Inspekciją kreipėsi viešosios įstaigos atstovas, gavęs TILS kvietimą prisijungti prie NVO skaidrumą skatinančios iniciatyvos „NVOatlasas.lt“.

„NVOatlasas.lt“ – tai savanoriškas NVO registras, kuriame savo paskyras sukūrė daugiau nei 2 300 organizacijų. Portale organizacijos skatinamos viešinti informaciją apie savo veiklas, finansus ir geriau pristatyti save gyventojams bei partneriams.

TILS atsakymą VDAI rasite čia, o VDAI nurodymą TILS – čia.

Daugiau informacijos:

Sergejus Muravjovas, sergejus@transparency.lt, +37068998579Daugiau apie mūsų veiklą

Politikos skaidrumas
Viešųjų finansų skaidrumas
Verslo skaidrumas
Žiniasklaidos skaidrumas
Antikorupcinis ugdymas
Dalyvaujamasis biudžetas
Transparency School